Financial Times: Erdoğan Zorlu Yarışta

14 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde, ikinci turan kalan cumhurbaşkanlığı seçimi uluslararası basında genişçe yer buldu.

Birleşik Krallık merkezli The Financial Times ise “Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı için zorlu yarışta önde gidiyor” başlıklı haberinde, baş başa giden bir yarışın ardından cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kaldığını yazdı.

“100 yıllık tarihin en önemli siyasi kararlarından biri”

Reuters haber ajansı, “Erdoğan 20 yıllık iktidardan sonra önde” diye servis ettiği haberinde, “Ne Erdoğan ne de Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın giderek otoriterleşen yolunun bir kararı olarak görülen bir seçimde 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turdan kaçınmak için gereken yüzde 50 barajını aşamadı.

Seçim sonucunun Erdoğan’ın iktidar ittifakına parlamentoda çoğunluk vererek ona ikinci turda potansiyel bir avantaj sağladığı belirtilen haberde, “Sonuçlar, siyasi bir yol ayrımındaki ülkede derin kutuplaşmayı yansıtıyor” denildi.

Erdoğan için “Putin’in anahtar müttefiki” denilen haberde, “Cumhurbaşkanının seçimi, ülkenin 100 yıllık tarihindeki en önemli siyasi kararlardan biri ve Türkiye sınırlarının çok ötesinde yankılanacak” ifadeleri kullanıldı.

“Erdoğan ikinci tura hazırlanıyor”

The Washington Post gazetesi, “Türkiye’nin sıkı seçimlerinde Erdoğan olası ikinci tura hazırlanıyor” başlığıyla yayınladığı haberde, Kılıçdaroğlu’nun iktidara yönelik veri akışı engelleme ifadelerine dikkat çekti.

“Erdoğan demokratik kurumları aşındırdı”
“Türkiye’nin sıkı seçim yarışı neden sınırlarının çok ötesinde yankılanıyor?” sorusuyla seçimlerine gündeme taşıyan USA Today, “Erdoğan ülkenin profilini uluslararası alanda yükseltti, ancak demokratik kurumlarını aşındırdı ve ülke ekonomisini sarsan alışılmışın dışında ekonomi politikaları uyguladı. Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanelerinden biri” diye yazdı.

“Tarihte ilk kez ikinci tur”

Fransa merkezli Le Monde gazetesi, Türkiye’nin 100 yıllık tarihinde ilk kez ikinci tur seçimlere gideceğini belirtti. Gazete, ikinci tur seçimlerinde ekonomik kriz ve depremler dolayısıyla oluşan rahatsızlığın etkisini süreceğini yazdı.

“Bıçak sırtı seçimler”

CNN International’ın “Erdoğan, Türkiye’deki bıçak sırtı seçimlerinde ikinci tura gidiyor” başlıklı haberinde, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünyanın büyük bir bölümünü belirsizliğe sürüklediği bir zamanda, önemli bir NATO müttefiki ve bölgesel güç komisyoncusunun kaderini eninde sonunda yüksek bahisli seçim belirleyecek” denildi.

“Erdoğan’a seçmen desteği düştü”

The Telegraph gazetesi ise “Erdoğan ikinci tura kalsa da rakibinin önünde görünüyor” başlıklı haberinde şöyle yazdı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seçmen desteği, yeniden seçimi kesin olarak kazanmak için gereken çoğunluğun altına düştü.”

“Cumhurbaşkanlığı seçimi polisiyeye döndü”

Der Spiegel dergisindeki “İktidar için sinir harbi” başlıklı analizde Erdoğan’ın beklenenden çok oy aldığı yazıldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin “polisiyeye” döndüğü yazılan analizde, Anadolu Ajansı’nın iktidarın propagandasını yaptığı belirtildi. İkinci tur için de Oğan’ın belirleyici olabileceği kaydedildi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir