Erken Seçim İsteyenlerin Oranı Yüzde 53’e Yükseldi

Muhalefetin “erken seçim” çağrılarına, iktidar “en erken 2027” yanıtını verse de, son yapılan bir anket araştırması “erken seçim” isteyenlerin oranının yüzde 53’e yükseldiğini ortaya koydu.

Ankete katılanlar, bugün seçim olsa, yüzde 32,1’i “CHP”, yüzde 29’u “AK Parti”, yüzde 10,4’ü “MHP”, yüzde 9,6’sı “DEM Parti”, yüzde 6,1’i “İYİ Parti”, yüzde 5’i “Zafer Partisi”, yüzde 4,3ü “Yeniden Refah Partisi” vereceğini belirtti.

Türkiye 31 Mart’ta yapılan son yerel seçimlerin ardından normal koşullarda 2028 yılına kadar seçimsiz bir döneme girse de muhalefetin erken seçim çağrıları şimdiden başladı.

Özellikle CHP Genel Başkanı Özgür Özel her fırsatta ‘Geçim yoksa seçim olur’ söylemiyle iktidar cephesini sıkıştırmaya çalışırken, AK Parti kurmaylarından ise ‘en erken 2027’ yanıtı gelmişti. Erken seçim tartışmaları siyaset kulislerinde iyiden iyiye konuşulmaya başlanırken, yeni bir seçim anketi geldi.

AREA tarafından hazırlanan Türkiye’de Siyasi Durum Araştırması’nda katılımcılara gündeme ilişkin sorular yöneltildi.

‘Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?’ sorusuna verilen yanıtlara göre AK Parti’nin oy oranının ilk kez yüzde 30’un altına düşerek 29’a gerilediği görüldü.

AK Parti, geçtiğimiz seçimde yüzde 35,6 oy oranına sahipti. Bir önceki seçimler kıyaslandığında AK Parti’nin 6,6 puan oy kaybettiği görülüyor.

Son yerel seçimlerde sandıktan birinci parti çıkan CHP ise yüzde 32,1 ile ilk sırada yer aldı. MHP ise genel seçimlere göre oy oranını 0,3 yükselterek 10,4’lük oy oranına erişti.

Seçimlere kıyasla oy oranını yükselten bir diğer parti ise DEM Parti oldu. Seçime Yeşil Sol Parti adıyla giren DEM Parti, yüzde 8,8 oy almıştı. Ankette ise partinin 9,6’lara ulaştığı görüldü.

İYİ Parti’nin oy oranı ise 3,6 puan düşerek 6,1 oldu. Zafer Partisi’nin de oy oranının iki katından fazlasını kazanarak 5’e yükseldiği görüldü. Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) ise oy oranı 4,3’e çıkarak 1,5 puan yükseldi.

4-7 Temmuz 2024 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2 bin 56 kişiyle yapılan anket çalışmasında “Sizce erken genel seçim olmalı mıdır?” sorusuna yüzde 53,3 evet cevabını verdi.

Çoğunluğun erken seçim istediği ankette hayır cevabını verenlerin oranı da yüzde 41,2 oldu. Yüzde 5,5 ise fikir belirtmedi.

Yöneltilen bir diğer soru ise “Yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayı kim olmalıdır?” oldu. Açık uçlu formatında sorulan soruya yüzde 25,3’le Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş birinci oldu.

Yavaş’ı ise yüzde 19,6 ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu takip etti. İmamoğlu’ndan sonra yüzde 7,8’le üçüncü sırada CHP lideri Özgür Özel yer aldı. YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın ise yüzde 2,1 oranla dördüncü olması dikkat çekti.

Suriyeli sığınmacı sorununun çözümü için hükümetin Suriye’deki rejimin başkanı Beşşar Esad ile görüşmesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 85,4 oldu. Görüşmemesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 8,5 iken yüzde 6,1 fikir belirtmedi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir