Ergin Orbey Kimdir? Hayatı, Filmografisi

14 Ağustos 1936 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ergin Orbey, 18 Temmuz 2012 yılında Ankara’da hayatını kaybetti. Ergin Orbey’in naaşı Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ergin Orbey, özellikle Hababam Sınıfı serisindeki MEB Müfettişi Hüseyin Şevki Topuz ve Tosun Paşa filmindeki Küçük Enişte rolleriyle tanındı.

İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde iki sene eğitim alan Ergin Orbey, 1961’de Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu. Devlet Tiyatroları ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Ergin Orbey, burada dört sene boyunca hem oyuncu hem de yönetmen olarak görevini sürdürdü.

1960’lı yıllarda Eskişehir Belediye Tiyatrosu’nun genel sanat yönetmenliğini yürüten Ergin Orbey, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümünün ve Eskişehir Devlet Tiyatrosu’nun kuruluşuna katkı sağladı.

1967 yılından itibaren tiyatrolarda yönetmenlik, senaristlik, oyunculuk ve sanat yönetmenliği yapan Ergin Orbey, 1971’de bu görevlerini sinema alanına da taşıdı. 1978 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak tayin edildi.

Ergin Orbey, 1979’da Kültür Bakanlığı Danışmanı oldu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde oyunculuk ve reji dersleri, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde mimik ve rol dersleri verdi.

İstanbul ve Ankara radyolarında pek çok radyo oyunu yöneten Ergin Orbey, 27 Mart 2001’de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği yaptı.

Orbey, Sarıpınar 1914 isimli filmin yönetmenliği ile 1968’de, Otlak adlı oyundaki çalışmasıyla da 1969’da Sanat Sevenler Derneği tarafından “Övgüye Değer Görülenler” ödülüne layık görüldü.

Ergin Orbey, Taşkent Film Şenliği’nde Bizim Aile filmiyle 1977 yılında Jüri Özel Ödülü, 1976’da Özbekistan İşçi Konfederasyonu Özel Ödülü ve 2003’te Ulusal Eskişehir Sanat Ödülü’nün sahibi oldu. Orbey, 2010-2011 TEB Anadolu Ödüllerinde Anadolu Yılın Onur Ödülü’yle taltif edildi.

Ergin Orbey, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Delisin, Bizim Aile, Gel Barışalım, Meraklı Köfteci, Tatlı Kaçık gibi filmlerin yönetmenliğini yaptı. Orbey, Mevlana, Boşver Arkadaş, Hasret, Delisin filmlerinin senaryosunu yazdı.

Ergin Orbey’in rol aldığı filmlerden bazıları şunlardır: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Süt Kardeşler, Meraklı Köfteci, Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı Tatilde.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir