Ece Temelkuran Kimdir? Hayatı, Eserleri

22 Temmuz 1973 yılında İzmir’de dünyaya gelen Ece Temelkuran, Bornova Anadolu Lisesini (1991) ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini (1995) bitirdi. İlk yazıları Patika dergisinde yayımlandı. 1993’te Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı.

Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı; röportajlar yaptı. 1996 yılında Alman Hükûmeti tarafından yılın gazetecisi seçildi ve Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ancak bu mesleği henüz hiç icra etmedi. Cumhuriyet dergisi için yaptığı Bekaret Testi Suçtur adlı yazısıyla Tabipler Odası Yılın Araştırma Yazısı ödülünü aldı.

Yurt içinde ve dışında çeşitli dergilerde yazıları yayımlanan Ece Temelkuran, CNN Türk’te muhabirlik yaptı. Yazıları Cumhuriyet, Milliyet, Habertürk, Aktüel, Patika gibi gazete ve dergilerde yayımlandı. Milliyet’teki köşe yazıları sebebiyle kendisine BAL Vakfı tarafından “Beyaz Yorum” ödülü verildi. Dünya Sosyal Forum sürecini izlemek için 2003’te Brezilya’ya, 2004’te Hindistan’a gitti. Arjantin’de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları “Buenos Aires’te Son Tango” adı altında yazı dizisi olarak Milliyet’te yayımlandı.

Savaş karşıtı yazıları sebebiyle Çağdaş Gazeteciler Derneğinden “Barış Kalemi” ödülünü aldı. Genç Mülkiyeliler Topluluğu tarafından 1998 yılında En İyi Gazeteci Yazar Ödülünü aldı. İlk kitabı Bütün Kadınların Kafası Karışıktır 1996 yılında İletişim Yayınlarından çıktı. 2000 yılında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığına başlayan Temelkuran, televizyonda ise Kıyıdan adlı programı yaptı. Kitapları çeşitli dillere çevrilen yazar, hâlen yazın ve gazetecilik çalışmalarını devam ettirmektedir.

2010 yılına kadar iki kere Türkiye’nin en çok okunan kadın köşe yazarı seçilen Ece Temelkuran’ın yazıları, Venezuella, Arjantin, Brezilya, Beyrut, Tunus, Mısır, Yunanistan, Fransa, Almanya ve daha birçok ülkede Le Monde Diplomatique, The Guardian, Berliner Zeitung, Frankfurter Rundschau, New Left Review gibi önde gelen yayın organlarında yayımlandı.

Bu gazetelerde kaleme aldığı yazılarında Türkiye’nin ruh halleri, siyasi ve sosyal konular, kadın hareketi, uluslararası politika ve Ortadoğu konuları üzerine yoğunlaştı. İlk kitabı Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’da kadınlara dair kısa öyküler yer almaktadır. Yazarın 2006’da Everest yayınları tarafından basılan bir diğer kitabı Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Venezuela’da Hugo Chávez liderliğinde yapılan sosyalist devrimin oluşum ve gelişim sürecini anlatmaktadır.

Ece Temelkuran; Muz Sesleri romanını yazmak için bir yıl Beyrut’ta, Düğümlere Üfleyen Kadınlar romanını yazmak için Tunus’ta bir yıl yaşadı. Düğümlere Üfleyen Kadınlar dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört kadının hikâyesini anlatırken; yazarın Beyrut’ta yazdığı ve Beyrut’ta geçen Muz Sesleri’ romanı; erkeklik, kadınlık, İslami direniş gibi kavramlara odaklanarak yeni bir dil ve şaşırtıcı bir kurguyla aşkı ve savaşı anlatmaktadır.

İlk romanı olan Muz Sesleri, yazarın aynı zamanda gazetecilikten roman yazarlığına geçiş ürünüdür. Ece Temelkuran edebiyatın daha çok deneme ve roman türünde ürünler vermiştir.

Ece Temelkuran’ın Eserleri:

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri, Kıyı Kitabı, İç Kitabı, Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar, İçeriden Kıyıdan Konuşmalar, Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita!, Ne Anlatayım Ben Sana!, Ağrının Derinliği, Muz Sesleri, İkinci Yarısı, Kayda Geçsin, Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Devir.

Ece Temelkuran’ın Ödülleri: 

En İyi Gazeteci Yazar Ödülü 1998, Genç Mülkiyeliler Topluluğu Yılın Gazetecisi Ödülü (1996, Alman Hükümeti), Yılın Araştırma Yazısı Ödülü (Bekaret Testi Suçtur adlı yazısı için), Beyaz Yorum Ödülü (Milliyet’teki yazıları için, BAL Vakfı tarafından), Barış Kalemi Ödülü (Savaş karşıtı yazıları için, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından),

Düşünce ve Demokrasi Ödülü (Biz Burada Devrim Yapıyoruz, Sinyorita! kitabıyla Türk Tabipler Birliği tarafından), Barış Dostluk Demokrasi Ödülü (2007, Ne Anlatayım Ben Sana! kitabıyla Diyarbakır Demokrasi Platformu tarafından), Ayşenur Zarakolu Düşünceye Özgürlük Ödülü (2008, İnsan Hakları Derneği tarafından), Halkevleri Halkın Sesi Ödülü (2011, Kıyıdan televizyon programı için), İLAD İletişim Araştırmaları Derneği Onur Ödülü (2012)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir