Ece Erdoğuş Kimdir? Hayatı, Eserleri

Çocuk & Gençlik, Çocuk Öykü & Roman, Edebiyat kategorilerinde eserler yazan Ece Erdoğuş, 1982 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Yeditepe Üniversitesinde burslu öğrenci olarak tiyatro okudu.

Yüksek lisansını aynı üniversitede karşılaştırmalı edebiyat üzerine yaptı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Birinciliği derecesiyle mezun oldu. 1998’de Ferhan Şensoy’un “Nöbetçi Tiyatro” sınavını kazandı. Üniversite öğrenciliği yıllarında Ortaoyuncular’da oyunculuk ve yönetmen yardımcığı yaptı.

Romanları Bulgarca ve Makedoncaya çevrildi. Ece Erdoğuş Levi, yazarlık ve editörlük yapmaktadır. Kitapsever Dergisi’ndeki “Masal’ın Kitaplığı” köşesinde haftalık olarak çocuk kitapları üzerine yazılar yazmaktadır. Masal Clara’nın annesidir.

İlk romanı Kolpa’da kendini toplum dışına itmiş bir gencin, geçmiş ve yaşadığı zaman dilimi arasında yaşadıkları anlatılır. Gittikçe kalabalıklaşan dünyanın hızla yalnızlaştırdığı ve kendi içine kapattığı bireyin dünyası işlenir.

Yok Olma Kılavuzu’nda ölüm ile intihar arasındaki çizgi, bıçak sırtı bir gerilim atmosferinde dile getirilir. Tuhaf Hikâyeleri Sever misiniz? kitabı, Jaklin adındaki bir kadının, edebiyat yöntemine bağlı kalarak, kendini arama ve bulma oyunu tarzında düzenlenmiştir.

Bir yazar kaçırılır ve ona Jaklin’in hikâyesi yazdırılır. Jaklin’in amacı kendini dışarıdan görebilmektir. Bu arada kitap içerisinde, günümüzün yazarlarına da çeşitli dokundurmalar yapılır. Bir bakıma kurgunun ruhu irdelenir. Dünya İçin Bir Şans kitabı, çocuklar için kaleme alınmış bir romandır.

Can’ın fantastik yolcuğunu Tahir adlı arkadaşına anlatması çevresinde oluşur. Her Şeyi Baştan Anlat romanı, akıl hastanesindeki Özlem’in yaşadıkları çevresinde gelişir. Aşk nedeniyle deliren kadının, akıl hastanesinde dinlediği hikâyeler ve bu hikâyelerin Özlem’de neden olduğu değişimler anlatılır.

Ece Erdoğuş’un Eserleri:

Kolpa (Roman 2009), Yok Olma Kılavuzu (Roman 2011), Tuhaf Hikâyeleri Sever misiniz?  (Roman 2016), Dünya İçin Bir Şans Roman (2017), Her Şeyi Baştan Anlat (Roman 2018).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir