Davutoğlu’ndan “Kayyım” Tepkisi: Tamamen Antidemokratik Bir Uygulama

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyım atanmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Tamamen antidemokratik bir uygulamadır!” dedi ve ekledi:

Haber Merkezi / “31 Mart seçimlerinden henüz çıkılmışken; gözaltına alınan Belediye Başkanı suçluysa aday olmasına ve seçime girmesine YSK tarafından neden izin verilmiştir?”

Davutoğlu, değerlendirmesinin devamında, “Eğer suçlu değilse, neden böylesine demokrasi dışı bir yönteme başvuruldu? Kayyım uygulaması, hem seçmen iradesine ipotek koymaktır, hem de terör örgütünün zemin bulmasına olanak sağlayan teşvik edici bir faaliyettir. Kayyım yanlışından bir an önce vazgeçin!” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Hakkari Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması tamamen antidemokratik bir uygulamadır! 31 Mart seçimlerinden henüz çıkılmışken; gözaltına alınan Belediye Başkanı suçluysa aday olmasına ve seçime girmesine YSK tarafından neden izin verilmiştir?

Eğer suçlu değilse, neden böylesine demokrasi dışı bir yönteme başvuruldu? Kayyım uygulaması, hem seçmen iradesine ipotek koymaktır, hem de terör örgütünün zemin bulmasına olanak sağlayan teşvik edici bir faaliyettir. Kayyım yanlışından bir an önce vazgeçin!”

Hakkari Belediye Başkanı’nın yerine “kayyım” atandı

DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması sonrasında İçişleri Bakanlığı Akış’ın görevden uzaklaştırıldığını ve yerine kayyum atandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Mehmet Sıddık Akış’ın Anayasa’nın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılmıştır. 5393 sayılı Belediye Kanunun 45 ve 46’ncı maddeleri uyarınca Hakkari Valisi Ali Çelik, Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Akış’ın “Silahlı terör örgütünü yönetmek, silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüt propagandası yapmak” suçlarından yargılandığı belirtilerek, “Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan hakkında Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından” açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı kaydedildi.

Akış’ın gözaltına alınması sonrasında polis sabah saatlerinde Altay Caddesi’ni giriş ve çıkışlara kapatıp, Hakkari Belediyesi’nde arama başlattı. Bu arada partililer ise belediye binası önünde toplanmaya başladı. Polisin belediyede yaptığı aramaların tamamlanmasının ardından kurum çalışanlarının içeri girmesine izin verildi. Meclis üyeleri ve belediye başkan yardımcılarının ise binaya girmelerine izin verilmedi.

Hakkari Valiliği ise kentte gösteri ve yürüyüşlerin bugünden itibaren 10 günlüğüne yasaklandığını duyurdu.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir