Çolpan İlhan Kimdir? Hayatı, Filmografisi

8 Ağustos 1936 yılında İzmir’de dünyaya gelen Çolpan İlhan, 25 Temmuz 2014 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Ortaöğrenimine Balıkesir Lisesi’nde başladı, daha sonra Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu.

İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitiren Çolpan İlhan, profesyonel sinema ve tiyatro oyunculuğu, öğrencilik yıllarında arkadaşlarıyla birlikte kurdukları “Akademi Tiyatrosu” grubuyla başladı.

Akademinin Tiyatro Kulübü’nün sahnelediği Antigone oyunundaki başrol performansıyla dikkat çekince film teklifleri almaya başlayan Çolpan İlhan, tekliflerinden biri 1957 yılında ilk sinema filmi olan Kamelyalı Kadın’dır. Çolpan İlhan’ın başrol olarak yer aldığı bu filmdeki performansı, “Türk sinemasındaki ‘şeytan kadın’ – ‘melek kadın’ ayrımını yıkan ilk performans” olarak tanımlandı.

Çolpan İlhan’ın ilk profesyonel oyunu 1957 yılında Küçük Sahne’de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile oynadığı Sevgili Gölge’dir. Çolpan İlhan, 1959 yılında oynadığı Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde 38 yılık hayat arkadaşı olan Sadri Alışık ile tanıştı.

Beyoğlu Küçük Sahne’de 3 sezon rol aldıktan sonra Oda Tiyatrosu’nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal’ın Tersine Dönen Şemsiye oyununda oynayan Çolpan İlhan’ın Kent Oyuncuları ile Güner Sümer’in Yarın Cumartesi adlı oyununda, Kenterler ile Baharın Sesi, Nalınlar ve Aptal Kız’da sahne aldı.

Aka Gündüz’ün aynı adlı romanından Atıf Yılmaz’ın sinemaya uyarladığı Bir Şoförün Gizli Defteri filmiyle ülke çapında ün kazanana Çolpan İlhan, bu filmde kendi ekonomik özgürlüğüne sahip, acımasız bir kadın olan Çiler karakterini canlandırdı. Çolpan İlhan, birbiri ardına Asi Evlat, Hayatım Sana Feda, Şeytan Mayası ve Zümrüt filmlerini çekti.

1964 yılında çektiği Ahtapotun Kolları filmiyle İzmir Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Çolpan İlhan’ın 1970’lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrol oynayan İlhan, Halit Refik’in yönettiği 6 bölümlük Aşk-ı Memnu dizisinde Matmazel rolünü canlandırdıktan sonra sinemadan koptu ve moda çizimlerine yoğunlaştı.

Çolpan İlhan, 1997 yılında Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’ni başlattı. Ardından Sadri Alışık Kültür Merkezi’ni ve Sadri Alışık Tiyatrosu’nu kurdu. Çolpan İlhan’a 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Çolpan İlhan’ın rol aldığı filmlerden bazıları: Nefes, Yanık Koza, Yeşil Işık, Tatlı Hayat, Ağaçlar Ayakta Ölür, İlk Aşk, Seni Kalbime Gömdüm, Aşk-ı Memnu, İki Yetime, İnleyen Nağmeler, Hicran Gecesi, Kaderin Cilvesi, Ağır Suç, Sinekli Bakkal, Yıkılan Gurur, Sokak Kızı, Boyacı, El Kızı, Turist Ömer Almanya’da,

Turist Ömer Dümenciler Kralı, Seven Kadın Unutmaz, Ekmekçi Kadın, Kocamın Nişanlısı, Komşunun Tavuğu, Tamirci Parçası, Turist Ömer, Barut Fıçısı, Hayatım Sana Feda, Kalpaklılar, Yalnızlar Rıhtımı, Zümrüt, Bir Şoförün Gizli Defteri, Ak Altın, Kamelyalı Kadın.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir