Çiğdem Anat Kimdir? Hayatı, Eserleri

2 Ekim 1962 yılında Ankara’da dünyaya gelen Çiğdem Anat’ın asıl adı Hülya Çiğdem Anad’dır. Londra Southwark Collegede okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu.

Televizyonculuk kariyerine 1987 senesinde TRT’de haber dairesi muhabiri olarak başladı 1990 senesine kadar “Haber” adlı yarışma programının yapımcılığını, “Profil” adlı biyografik programın ve “Gün Başlıyor” adlı haber programın yapım yardımcılığını, “Ekonomi” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.

TRT’den Star TV’ye muhabir olarak geçen Anad, ATV’de 1991 – 1993 yılları arasında “32. Gün” programının muhabiri olarak yer aldı. Yine ATV’de 1993-1997 seneleri arasında “Son Durak” programının yapımcısı ve sunucusu olarak görev yaptı. NTV’de “Evet-Hayır” programının sunuculuğunu yaptı.

Kariyerine CNN Türk’ü ekledi ve 9 sene bu kanalda çalıştı. CNN Türk’te 1998-2006 yılları arasında haber koordinatörlüğü ve sunuculuk görevini üstlendi. “Ajans” adlı ana haber bülteninin uzun süre sunuculuğunu yaptı. Çiğdem Anad, 1987 ‘de evlendi, boşandığı eşinden bir kızı vardır.

Çiğdem Anad, Hayat Geçiyor, Sen Neredesin?(2004) adlı deneme kitabında; özgün bir dil işçiliğiyle kurduğu metinlerle, insanı şaşırtan bir bilinmezliği, değişimi hayatı anlatır. Sen Kimsin? (2012) romanında; istedikleri hayatı yaşayamadıklarını düşünen kişilerin bir gün, ben kimim, bu hayatı mı sürdüreceğim, sorusuyla başlayan kimliklerini arama, yeni bir kimlik inşa edilirken girilen savaşta puslu yollar, aşksız sevişmeler, kötücül oyunlar ve sonunda dağılıp parçalanma pahasına kendini bulan insanların hikâyesini işler.

Yalnızlık Bilmecesi (2015) romanında ise; Türkiye’nin daralan özgürlük alanında sıkışan kadının, kendisine âşık olan, sonradan CIA ajanı olduğunu öğreneceği Amerikalı bir adamla evlenerek yola çıkan, çıktığı bu yolda bir yandan geçmişini sorgulayan, diğer yandan bilmediği siyasi sulara karışan ve istemeden Türkiye’nin politik hesaplaşmasında başrol oyuncularından biri olan, kaosun içine düşen ve çocukluğunda olduğu gibi yine yalnız kalan bir kadının yaşanmış hikayesini ele alır.

Çiğdem Anat’ın Eserleri:

Aklım Nereye Gidiyor Ellerim Nereye, Hayat Geçiyor Sen Neredesin, Sen Kimsin?, Yalnızlık Bilmecesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir