‘Blazer Ceket’in Yükselişi

Blazer ceketin ne zaman ortaya çıktığı kesin bilinmemekle birlikte, denizcilerin giydiği üniformadan esinlenmiş olabileceğine inanılıyor. Kökenine yönelik efsanelerinin ortak noktası, blazer ceketin zarafeti ve artan sosyal konumu simgeleyen bir üniforma türü olarak benimsenmiş olmasıdır.

Haber Merkezi / Bununla birlikte, 1800’lerin ikinci yarısında blazerlerin spor takımları tarafından yaygın kullanılmasıyla birlikte, sosyal statüyle olan özel ilişkisini kaybetti ve daha geniş bir şekilde spor ceketi olarak tanımlanmaya ve kullanılmaya başlandı. Bir süre sonra, blazer sporla olan ilişkisini kaybetti ve gündelik giyim malzemesi olarak giyilmeye başlandı.

Giorgio Armani’nin üzerine tam oturmayan, astarsız ve dolgusuz olan ceketi, 1980’lerin sembolü haline geldi ve bu, blazer ceketin yeniden dirilişi oldu. Erkek rock ve pop sanatçıları, Armani blazerin şeklini benimsediler ve onu desenler ve payetler ile güncelleyerek, bir zamanlar üniformanın önemli bir parçası olan ceketi, yeniden tasarladılar.

Daha sonra kadın mankenler ve film yıldızları, Armani’nin konseptini aldılar, devrim niteliğinde olan ve kadını güçlü gösteren takımları yarattılar. Bunun toplumsal önemi de vardı, çünkü takımlarının yükselişi üçüncü dalga feminizmin başlangıcıyla aynı zamana denk gelmektedir. Cinsiyet eşitliği, cinsel özgürlük.

2000’li yıllarda, blazer ceketler, kısa kesim blazer, kuşaklı ve pervazlı blazer, blazer elbise ve blazerin kendi içinde bir bütün olarak kullanılmasıyla oluşan sokak stilinin yanı sıra kırmızı halı görünümleri de dahil edildi:  Orman yeşili, koyu lacivert, parlak sarı, yumuşak pembe vb. gibi göz alıcı renk şemalarının yanı sıra büyük şeritler, ayrıntılı yamalar ve diğer süslemeler…

Bugün, erkekler ve kadınlar, blazer ceketin stilini ve şeklini, erkek ve kadın bedenini yüceltecek şekilde yeniden yaratmaktadırlar.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir