AYM’nin Demirtaş’ı Olası Serbest Bırakma Kararına Karşı Hazırlık Yapılıyor

Selahattin Demirtaş Savunma Grubu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Selahattin Demirtaş hakkında olası bir serbest bırakma kararına karşı yeni bir karşı hamle hazırlığı yapıldığını açıkladı:

“Anayasa Mahkemesinin olası bir ihlal ve serbest bırakma kararına karşı hazırlık yapıldığına dair güçlü karineleri kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Bu gelişmeler, yeni bir ‘karşı hamle yapar, işi bitiririz’ operasyonuna işaret etmektedir.”

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP eski  Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ikinci tutukluluğu ve AİHM Büyük Dairesi’nin ihlal kararının uygulanmamasına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu gündemine almasına rağmen bir üyenin “dosyaya hazırlanamadım” demesi üzerine görüşmeyi son dakikada erteledi.

Görüşmenin ertelenmesi üzerine Selahattin Demirtaş Savunma Grubu yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyuna,

Bilindiği gibi müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen haksız ve suçsuz yere yedi yıldır tutuklu sıfatıyla siyasi rehine olarak cezaevinde tutulmaktadır.

Müvekkilin ikinci kez aynı suçlamalarla tutuklanması, AİHM Büyük Daire kararının uygulanmaması ve tahliye edilmemesi üzerine Anayasa Mahkemesine yapmış olduğumuz 3 başvurumuz birleştirilmiştir. 19 Temmuz 2023 tarihinde, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun 25 Temmuz 2023 tarihinde başvuruları görüşeceği ilan edilmiştir.

Basına yansıyan bilgilerden, 25 Temmuz’da yapılan görüşmede bir üyenin “dosyaya hazırlanamadığı” mazereti üzerine başvurumuzun görüşülmesinin belirsiz bir tarihe ertelendiği anlaşılmaktadır.

“Serbest bırakma kararına karşı bir ‘karşı hamle’ planının yapılıyor”

Anayasa Mahkemesinin bu gündemine paralel olarak yaşanan birtakım gelişmeler, Anayasa Mahkemesinin olası ihlal ve serbest bırakma kararına karşı bir ‘karşı hamle’ planının yapıldığını göstermektedir.

Müvekkil hakkında, Ankara 19 Ağır Ceza Mahkemesinde 7 Ocak 2020 tarihinde yaptığı savunmasında ‘Benim ikinci tutukluluğumu organize eden kişi Ankara C.Başsavcısı Yüksel Kocaman’dır. Hukuk önünde kendisinden hesap soracağım şeklindeki beyanları üzerine, Başsavcıyı hedef gösterdiği gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanununun 6.maddesi uyarınca dava açılmış, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi müvekkile 2 yıl 6 ay hapis cezası vermiştir.

Anılan dosya, 07.12.2022 tarihinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 16. Ceza Dairesine gönderilmiştir. Bu tarihten itibaren istinaf incelemesi bekleyen dosyada, Anayasa Mahkemesinin bu gündemine kadar herhangi bir gelişme yaşanmamıştır.

Ancak 16. Ceza Dairesinin, 10 Temmuz 2023 tarihinde görevsizlik kararı vererek 21. Ceza Dairesine, 21. Ceza Dairesinin ise 17 Temmuz 2023 tarihinde görevsizlik kararı vererek dosyayı 22. Ceza Dairesine gönderdiği anlaşılmıştır.

Anayasa Mahkemesinin, müvekkilin dosyalarını gündemine alacağını ilan ettiği 19 Temmuz 2023 tarihinden birkaç gün öncesinde yaşanan bu gelişmeler, müvekkilin yeniden hükümlü yapılarak olası Anayasa Mahkemesi kararının da önüne geçilmesinin amaçlandığı izlenimi yaratmaktadır.

Nitekim Anayasa Mahkemesinin 25 Temmuz tarihli oturumunda hükümete yakın bir üyenin mazereti nedeniyle görüşmenin gerçekleşmemiş olması, müvekkili hükümlü kılacak ‘karşı hamlenin’ henüz hazır olmadığını akla getirmektedir.

Bu ertelemenin, onama bekleyen 2 yıl 6 aylık hapis cezası için bir zaman kazanma girişimi olduğu açıktır. Zira müvekkilin hükümlü kılınabileceği tek dosya, henüz birkaç gün önce -18 Temmuz 2023- Ankara 22. Ceza Dairesine ulaşmış olan bu dosyadır.

AİHM kararları öncesi ve sonrasında yapılan planlamalarla müvekkil, ‘tutukluluğu kalkınca hükümlü, hükümlülüğü bitince tutuklu’ yapılmış ve bu suretle de bugüne kadar cezaevinde rehin tutulmuştur. Aynı taktik ve stratejik planlamalarla, Anayasa Mahkemesinin olası bir ihlal ve serbest bırakma kararına karşı hazırlık yapıldığına dair güçlü karineleri kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Bu gelişmeler, yeni bir ‘karşı hamle yapar, işi bitiririz’ operasyonuna işaret etmektedir.

Sayın Demirtaş’ın avukatları olarak tüm yargıçları hukuka bağlı kalmaları, kumpas suçuna katılmamaları, aksi taktirde her türlü yasal hakkımızı kullanacağımız konusunda uyarıyoruz.

Tüm siyasetçileri, siyasi partileri, milletvekillerini ve kamuoyunu da bu yeni kumpas girişimi konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Konuyu yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir