Ayhan Bozfırat Kimdir? Hayatı, Eserleri

1932 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ayhan Bozfırat, 30 Aralık 1981 yılında yine İstanbul’da yaşama veda etti. Ayhan Bozfırat’ın asıl adı Ayhan Köksal’dır. Deneme yazarı Sırma Köksal kızıdır. 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Ayhan Bozfırat, eğitimini tamamladıktan sonra aynı fakültenin Ceza ve Ceza Usulü Kürsüsünde asistan olarak çalıştı. Daha sonra işinden ayrılıp, Paris’te bulunan eşinin yanına gitti. Bozfırat, ilk öykülerini burada yazdı. İstanbul’a döndükten sonra bir süre serbest avukat olarak çalıştı.

Ayhan Bozfırat, şiir ve yazılarını Yeni Gazete, Yeni Dergi ve Yansıma dergilerinde yayımlamıştır. Bozfırat’ın öykülerinde kişi, mekân ve zaman somut olarak belli değildir. Yazar, arka planı çeşitli çağrışımlara açık, soyutlamalar ve sembollerle örülü bir anlatım sergilemiştir.

Yazarın anlatımındaki bu soyutlamalara, kullandığı şiirsel dil de katkı sağlamıştır. Bozfırat, öykülerinin içeriğinde genellikle toplumsal bunalımlara yer vermiştir. O, olaylardan çok durumları ele almayı tercih etmiş ve küçük ayrıntılar üzerinde durduğu öykülerinde duru, temiz bir ifade ile kent insanının psikolojik konumunu ortaya koymuştur.

Yazar, öykülerinde bizden birini anlatmayı tercih etmiştir. Öyle ki yazarın herhangi bir öyküsünü okuduğunuzda tanıdık biriyle karşılaşmanız olasıdır. Bozfırat, toplumdaki karmaşada kendine yer edinmeye çalışan küçük insanları (çocukları) da unutmamış ve üç romanını onlara ithafen yazmıştır.

Ayhan Bozfırat’ın eserleri:

Hikaye: İstasyon, Fırıldak, Dörtyol Ağzındaki Ev, Sokak Lambaları, Bütün Hikâyeleri

Roman: Akraba Hasan, Osman, Hayri Usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir