Avrupa Merkez Bankası Faizleri Rekor Seviyelere Yükseltti

Avrupa Merkez Bankası (AMB), refinansman faizi yüzde 4,50’ye, mevduat faizi ise yüzde 4’e yükseltti. AMB, 2022 yılının Temmuz ayından bu yana art arda onuncu kez politika faizlerini artırmış oldu.

Haber Merkezi / AMB Başkanı Christine Lagarde faiz kararı sonrası düzenlediği basın toplantısında, çekirdek enflasyona ilişkin birçok göstergenin gerilemeye başladığını belirterek, “Enerji ve gıda enflasyon açısından yukarı yönlü riskleri oluşturuyor. Zayıflayan talep ise enflasyon açısından aşağı yönlü risk oluşturuyor. Kredi dinamikleri zayıfladı, faiz oranları yükseldi.” dedi.

Enflasyonu zamanla yüzde 2’lik hedefe indirme konusunda kararlı olduklarını vurgulayan AMB Başkanı, mevcut faiz oranlarının yüzde 2’lik hedef açısından yardımcı olacağını ve AMB’nin ihtiyaç duyulması durumunda tüm araçlarını gözden geçirmeye hazır olduğunu  vurguladı. Lagarde, “AMB faizleri zirveye ulaştı diyemeyiz” ifadesini kullandı.

Merkezi Almanya’nın Frankfurt kentinde olan Avrupa Merkez Bankası (AMB) temel politika faiz oranlarını bir kez daha 25 puan artırdı. Böylelikle refinansman faizi yüzde 4,50’ye, mevduat faizi ise yüzde 4’e yükselmiş oldu.

AMB aldığı bu kararla, Euro Bölgesi’nde yaşanan konjonktürel durgunluğa rağmen, 2022 yılının Temmuz ayından bu yana art arda onuncu kez politika faizlerini artırmış oldu. Bankaların, AMB’den çekeceği kredinin faizi olan refinansman faizi, Ağustos 2001’den bu yana ilk kez yüzde 4,50’ye çıktı. Bankaların, AMB’de tuttuğu mevduatlarına uygulanan yüzde 4 oranındaki faiz ise, Euro’nun yürürlüğe girdiği 1999’dan bu yana en yüksek faiz oranı oldu.

Alınan bu kararla, tasarruflarını bankalara yatıranların daha fazla faiz alma umudu artmış oluyor. Diğer yandan çekilecek kredilere uygulanacak faiz de büyük olasılıkla yükselecek.

AMB’den yapılan açıklamada, Banka’nın 3 temel politika faizini 25 baz puan artırma kararı aldığı, 20 Eylül’den itibaren refinansman faizinin yüzde 4,50’ye, mevduat faizinin yüzde 4’e ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 4,75’e yükseltildiği kaydedildi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun çok uzun süre yüksek seyretmesinin beklendiği aktarılan açıklamada, AMB’nin, orta vadede yüzde 2 olan enflasyon hedefini yakalamakta kararlı olduğu belirtildi. Açıklamada, faiz artışı kararının enflasyon hedefini yakalamak için alındığına dikkati çekildi.

AMB Yönetim Konseyi’nin, piyasalardaki gelişmeleri yakından izlediğine işaret edilen açıklamada, faiz oranı kararlarının, gelen ekonomik ve mali veriler, temel enflasyon dinamikleri, para politikası aktarımının gücü ve enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmeye dayanacağı bildirildi.

Ancak Euro Bölgesi’ndeki güncel enflasyon verileri bu hedefin oldukça uzağında. Euro kullanan 20 ülkede, son olarak Ağustos ayında da fiyat artışlarında önemli bir yavaşlama kaydedilmedi. Avrupa İstatistik Dairesi (Eurostat) ilk tahminlerine göre, Ağustos 2023 için Euro Bölgesi’ndeki yıllık enflasyon yüzde 5,3 olarak açıklanacak.

Temmuz ayında yıl sonu için yüzde 5,4’lük bir enflasyon tahmininde bulunan Avrupa Merkez Bankası, bu tahminini revize ederek, sene sonunda enflasyonun yüzde 5,6 olacağı öngörüsünü kamuoyu ile paylaştı. AMB’nin güncel tahminlerine göre enflasyon 2024’te yüzde 3,2, 2025’te ise yüzde 2,1 olarak açıklanacak ve fiyat istikrarı için belirlenen yüzde 2 hedefine neredeyse ulaşılmış olacak.

AMB, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyümeye dair tahminlerini de duyurdu. Buna göre sene sonunda yüzde 0,7’lik bir büyüme bekleniyor. Bu rakamın 2024 sonunda ise yüzde 1 olacağı tahmin ediliyor. Yüksek enflasyonun özel tüketimi olumsuz etkilemesi, uzmanlar tarafından ekonomik büyümenin en büyük el frenlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde faiz kararı sonrası düzenlediği basın toplantısında, ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte de zayıf göründüğünü ancak ivmenin zamanla yükseleceği umudunu dile getirdi.

Lagarde, “İstihdam piyasası şimdiye kadar sağlam göründü. İstihdam büyümesindeki ivme yavaşlıyor. Hizmetler sektörü daha az istihdam yaratıyor.” dedi. Hükümetlerin mali destekleri geri çekmesi gerektiğini savunan ve mali politikaların ekonomileri daha verimli hale getirmesi gerektiğini kaydeden Lagarde, AB yönetişim çerçevesinin bu yıl sonuna kadar tamamlanmasını istedi.

Lagarde enflasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyona ilişkin birçok göstergenin gerilemeye başladığını belirterek, “Enerji ve gıda enflasyon açısından yukarı yönlü riskleri oluşturuyor. Zayıflayan talep ise enflasyon açısından aşağı yönlü risk oluşturuyor. Kredi dinamikleri zayıfladı, faiz oranları yükseldi.” dedi.

Enflasyonu zamanla yüzde 2’lik hedefe indirme konusunda kararlı olduklarını vurgulayan AMB Başkanı, mevcut faiz oranlarının yüzde 2’lik hedef açısından yardımcı olacağını ve AMB’nin ihtiyaç duyulması durumunda tüm araçlarını gözden geçirmeye hazır olduğunu  vurguladı. Lagarde, “AMB faizleri zirveye ulaştı diyemeyiz” ifadesini kullandı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir