Arzu Çur Kimdir? Hayatı, Eserleri

1967 yılında Bursa’da dünyaya gelen Arzu Çur, çocukluk ve ilk gençlik yılları; İstanbul, Diyarbakır ve Eskişehir’de geçirdi. 1984 yılında İstanbul’da Gültepe Endüstri Meslek Lisesini bitiren Arzu Çur, 1992 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümünden mezun oldu.

1997 yılından beri yazarlıkla uğraşan Arzu Çur, 1997 yılından bu yana kaleme aldığı şiir, öykü ve denemeleriyle yazı hayatına başlamıştır. Yazarın ilk romanı Ayşegül Boşanıyor adıyla İletişim Yayınları tarafından 2004 yılında yayımlanmıştır.

Yazar, bu romanda boşanma olgusunun gündelik hayatta gerçekten nasıl yaşandığını; bir tarafta boşanıyor olmanın psikolojisini yeniden, yeniden inşa etmenin bezdirici duygusal mesaisinin; diğer tarafta yeni bir hayata başlama itkisinin altında bulunan kahramanı Ayşegül’ün şahsında sorgulamıştır.

Arzu Çur, ayrıca Tanıl Bora tarafından derlenen; Ahmet Turan Alkan, Haydar Ergülen ve Hasan Ali Toptaş gibi isimler tarafından katkı sağlanan Taşraya Bakmak adlı esere, taşradaki kadın sorunsalını ele alarak “Kadınlar: Taşranın Yurtsuzları” başlıklı makalesiyle katkı yapmıştır. Yayınları dikkate alındığında yazarın kadın meselelerine eğildiği görülmektedir.

Arzu Çur’un eserleri: Çeliktepeli Delikanlı Kızlar İçin, Geçiyordun Uğradın, Kalbimin Son Gözağrısı, Kalsa da Gitse de, Kurdele Türküsü, Nişanlı Midye 1168, Umut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir