Ali Yalman Kimdir? Hayatı, Eserleri

1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Yalman, liseyi Robert Kolej’de tamamladıktan sonra lisans derecesini Robert Kolej Yüksekokulu’nun (günümüzdeki Boğaziçi Üniversitesi) Matematik Bölümü’nde, 1968 yılında tamamladı.

Robert Kolej’de yüksek lisansını işletme alanında tamamlamasının ardından doktora tezini 1973 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde ekonometri alanında verdi. Doktorasını tamamladıktan sonra Robert Kolej, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde matematik dersleri verdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen NATO İleri Araştırmalar Atöylesi’ne destekçi oldu. Çocukların matematiksel becerilerini geliştirmesi için birtakım matematiksel bulmaca kitapları yazdı. 2012 yılında, matematikçi Ali Nesin ve matematik öğretmeni Gamze Demirkol ile birlikte, “Şehrazad’ın 101 Oyunu” adında iki ciltlik bir matematiksel bulmaca kitabı yazdı. Bu kitabın gelirleri ise Nesin Matematik Köyü’ne bağışladı.

Ders vermek ve araştırmaları haricinde ulusal ve uluslararası kuruluşlarda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Ahmet Emin Yalman’ın kurduğu Tatko Şirketler Grubu’nun onursal başkanlarındandır ve eski Yönetim Kurulu üyesidir. Döktaş ve Goodyear Türkiye’de yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Bunun haricinde Beyaz Nokta Gelişim Vakfı kurucu üyesi ve Mütevelli Heyeti üyesi, Köy Okulları Değişim Ağı Kalkınma Programı’nda destekçi olarak yer aldı.

Ali Yalman’ın eserleri: Kolay Matematik, 15 Oyunda Devrialem, Şehrazad’ın 101 Oyunu Cilt 1 ve Cilt 2.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir