Ali Özsoy Kimdir? Hayatı, Eserleri

1977 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Özsoy, ilkokulu Burdur ve Adapazarı’nda ortaöğrenimini ise İstanbul’da tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi.

2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yüksek lisans, 2009 yılında aynı üniversitede İktisat Fakültesi’nde doktora programını bitirdi.

2000-2001 yıllarında İstanbul Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü (ADK) başkanlığını ve 2002-2003 yıllarında sorumlu öğretim üyeliğini yaptı. Atatürkçü Düşünce Kulüpleri Federasyonu kurucularındandır. Milli Mücadele Derneği’nin kuruluşunda Genel Sekreter olarak görev aldı.

2000 yılından itibaren İleri dergisi, 2002 yılından itibaren ise Türksolu gazetesinin düzenli yazarlarındandır. Aynı zamanda 2004 yılından itibaren Türksolu gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir. Halen Genç Türk isimli Atatürkçü gençlik örgütünün Genel Başkanlığını yürütmektedir. Oldukça cesur yazarlarımızdandır.

Ali Özsoy’un 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını anlatan Hırsız Vaaar kitabı büyük ilgi gördü ve kısa sürede 13 baskı yaptı.[3] Kitap çeşitli baskılara maruz kaldı, kitap fuarlarında satışı ve kitabevlerine dağıtımı engellendi.

Tayyip Erdoğan, Bilal Erdoğan ve Binali Yıldırım kitap hakkında suç duyurusunda bulundular, ceza davası açılmasını sağladılar. Ali Özsoy Hırsız Vaaar kitabıyla ilgili halen 5 ayrı davada toplam 16 yıl hapis istemiyle yargılanmaktadır.

Ali Özsoy’un sendikacılık ve siyaset üzerine yayınlanmamış iki akademik tezi ve 4 kitabı bulunmaktadır:

III. Abdülhamit,
Galiyev: Yaşamı ve Mücadelesi,
Atatürk ve Kurtuluş Savaşımız,
Balkanlar’da Türk Soykırımı,
Hırsız Vaaar – 17-25 Aralık: Bir Sıfırlama Öyküsü.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir