AK Parti’de “Değişim” Sancısı

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde ikinci parti konumuna gerileyen AK Parti’de Erdoğan’ın partide olası bir değişim için “yeni isimlerin partiye katılmasını beklediği” iddia ediliyor. 

Erdoğan’ın “yeterli kadro oluşmadığı gerekçesiyle” de değişimi 2025 olağan kurultayında gerçekleştirmek istediği, o tarihe kadar da parti programındaki il ve ilçe teşkilatları kurultaylarının ancak tamamlanabileceği ifade ediliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre; AK Parti’de bir kesim “değişimin” hemen şimdi olması gerektiği, 2025 yılının ekim ayında yapılacağı belirtilen kurultayın “değişim” için geç olacağını belirtirken “Artık yeni şeyler söylememiz gerek. Değişimin gecikmesi durumunda oy kaybı artabilir ve çöküş sürecine girilebilir” kaygıları dile getiriliyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında hemen hemen her konuşmasında “sandıktan çıkan sonucun mesajını aldıklarını” belirterek partide “değişim” mesajı veriyor. AK Parti’de “değişimin” yerel seçimlerden hemen sonra olacağı beklentisi yüksekti. Ancak yerel seçimlerin üzerinden 2 ay geçti, “değişim” olmadı.

Beklenen değişimin 2025 yılının ekim ayında yapılacak kurultayda gerçekleştirileceği belirtiliyor. Ancak partide, “değişim” için bu tarihin “geç olduğunu” düşünen önemli bir kesim bulunuyor.

“Değişimin hemen şimdi yapılması ve ardından yeni isimlerle 2028 yılındaki seçimlere hazırlanılması gerektiği” belirtilirken “Eğer parti yönetiminde bir değişim olmazsa 2028 seçim süreci riske girer. Bir an önce değişim gerçekleşmeli ve partiye vizyoner isimler gelmeli. Halkın beklediği de bu. Artık yeni şeyler söylememiz gerek. Değişimin gecikmesi durumunda oy kaybı artabilir ve çöküş sürecine girilebilir” endişeleri dile getiriliyor.

AK Parti Erdoğan’ın partide olası bir değişim için “yeni isimlerin partiye katılmasını beklediği” de iddia ediliyor. Partinin Kızılcahamam kampında da 2028 seçimleri sürecine giderken yeni adımların atılması ve toplum tarafından sevilen isimlerin partiye katılması kararı da alınmıştı.

Erdoğan’ın “yeterli kadro oluşmadığı gerekçesiyle” de değişimi 2025 olağan kurultayında gerçekleştirmek istediği, o tarihe kadar da parti programındaki il ve ilçe teşkilatları kurultaylarının ancak tamamlanabileceği ifade ediliyor.

Ayrıca Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AK Parti’de “değişim” sürecinin zamana yayılmasının tartışmalara yol açtığını aktardı. Babacan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişimin başlayacağı kongre tarihi için ikna edildiği ama parti içinde karşı düşünceler olduğunu belirtti.

“AK Parti’de ince hesaplar yapanların savaşı sürüyor. ” diyen Babacan, “Yerel seçimlerden sonraki ilk MYK’da parti kongresinin bu yılın kasım ayında yapılması kararlılığı, bir anda yerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ikna etme turlarına döndü. Genel merkez yönetiminin neredeyse tamamı kongrenin ertelenmesi ve 2025 yılında yapılması için kulis başlattılar. Başta Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir olmak üzere mevcut yönetimin kongrenin önümüzdeki yıl yapılması konusunda kulis yaptığı biliniyor.” ifadelerini kullandı.

Babacan’ın yazısından öne çıkanlar şöyle: “Seçim sonuçlarının bedelini ödemekten kaçınan yönetime kızanlar, “Partide değişim olacaksa, şu anda genel merkezde oturanlardan başlamak gerekir. Değişimi siz alttan yukarıya doğru başlatmak istiyorsunuz. Değişim, yukarıdan aşağıya olmalı” diyerek tepki gösteriyorlar. Bu tezi savunanlar, partiyi yeni kongreye götürecek “yeni bir ekip oluşturulması” gerektiğini söylüyorlar.

Eleştirilen parti yönetiminin savunmasına gelince. Cumhurbaşkanıyla yaptıkları toplantılarda kullanılan argümanın, “Bu yıl kongre yapılırsa, 2028 yılına kadar yeni bir kongre sürecine girmemiz lazım. Seçim öncesinde kongre tartışmaları bizi olumsuz etkiler. Bu nedenle, kongreyi 2025 yılında yaparsak, yeni vitrin ve yeni kadro AK Parti’yi 2028 seçimine götürür. Zaten seçimlerin öne alınması ihtimali de yüksek. Bu nedenle iç tartışmalar, kongre tartışmalarını 2025 yılında bitirip, önümüze bakmalıyız” olduğu anlatılıyor”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir