Afganistan, Asya Oyunları’na 130 Sporcu Gönderdi: Hepsi Erkek

Çok sayıda ülkeden 10 binden fazla sporcunun katılması beklenen Asya Oyunları’na Taliban yönetimindeki Afganistan, tamamı erkeklerden oluşan 130 sporcu gönderdi. Afgan sporcular, 17 farklı spor dalında yarışacak.

Çin’in ev sahipliğindeki Asya Oyunları, 23 Eylül’de Hangzhou kentinde başlayacak. Oyunlar, sıkı Covid tedbirleri altında düzenlenen Pekin Kış Olimpiyatlarından bu yana Çin’in ilk mega etkinliği olacak.

Taliban yönetimindeki Afganistan, Çin’de cumartesi günü başlayacak 19’uncu Asya Oyunları’na tamamı erkeklerden oluşan 130 sporcu gönderdi.

Uluslararası Olimpiyat Oyunları’nın ardından dünyanın en büyük spor etkinliklerinden biri olarak görülen Asya Oyunları, Pekin’in sıkı Covid-19 tedbirleri nedeniyle ertelenmişti.

Afganistan adına birbirinden farklı sporcu kafilesi Çin’e gelirken biri Taliban’ı temsil eden beyaz bayrak, diğeri ise kırmızı-yeşik-siyah renkli cumhuriyet bayrağı altında yarışacak.

Afganistan Olimpiyat Komitesi’nin Taliban tarafından atanan sözcüsü Atel Maşvni, AP’ye yaptığı açıklamada voleybol, judo ve güreş dahil Afgan sporcuların 17 farklı spor dalında yarışacağını ve ekibin 130 erkek sporcudan oluştuğunu söyledi.

Taliban örgütü, ülkenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından kadınların spor yapmasının yanı sıra halka açık spor aktivitelerine katılmalarını da yasaklamış durumda. Devrik yönetimin bayrağı altında yarışan diğer grup ise, dünyanın farklı yerlerindeki Afgan sporcu diasporasından geliyor.

Aralarında bisiklet, voleybol ve atletizm dallarında yarışacak 17 kadın atlet yer alıyor. Bu sporcular, Asya Olimpiyat Konseyi (OCA) ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından finanse edilecek.

Çin’in ev sahipliğindeki Asya Oyunları, 23 Eylül’de Hangzhou kentinde başlayacak. 45 ülkeden 12 binden fazla sporcu, 40 spor dalından oluşan bir program kapsamında mücadele edecek. Oyunlar, sıkı Covid tedbirleri altında düzenlenen Pekin Kış Olimpiyatlarından bu yana Çin’in ilk mega etkinliği olacak.

(Kaynak: Euronews Türkçe)

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir