Yusuf Sezgin Kimdir? Hayatı, Filmleri

22 Nisan 1946 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Yusuf Sezgin, orta öğreniminin ardından 1962 yılında Dormen Tiyatrosu’nda Bulvar adlı oyunda yer aldı. Yusuf Sezgin, yine aynı yıl Vakko’nun ilk erkek mankeni olarak seçildi ve podyuma çıktı.

1963’te Ses mecmuasının düzenlediği Kapak Yıldızı adlı yarışmaya katılan Yusuf Sezgin, yarışmada finalist olmayı başarınca da yapımcıların dikkatini çekti. Yusuf Sezgin’in sinemadaki ilk filmi ise Kavgasız Yaşayalım oldu.

Beyazperdeye adımını attıktan bir yıl sonra 1964’te ilk başrolü Hz. Yusuf filmi ile gelen Yusuf Sezgin, Nami Dilbaz’ın yapımcılık yaptığı birçok filmde yer aldı. Devrin ünlü yıldızlarıyla kamera karşısına geçen Yusuf Sezgin, Türkan Şoray, Filiz Akın, Selma Güneri, Hülya Koçyiğit, Selda Alkor, Nebahat Çehre, Pervin Par gibi oyuncuların karşısında rol aldığı filmlerde farklı karakterlere hayat verdi.

Yeşilçam Seks Furyası’na katılmayarak sinemadan uzaklaşan Yusuf Sezgin, 2006 yılında 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde meslek hayatının 43. yılı dolayısıyla Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü aldı.

Yusuf Sezgin, 2010’da da 17. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne sahip oldu. 2013’te meslek hayatının 50. yılındaki Yusuf Sezgin, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu kez 50. Yıl Onur Ödülü’ne layık görüldü. Yusuf Sezgin, bu büyük ödüller dışında da birçok festivalde farklı dallarda çeşitli ödüllerin sahibi oldu.

2000 yılında Sinema Oyuncuları Derneği SODER’in yönetim kurulu başkanlığına getirilen Yusuf Sezgin, o tarihten itibaren 12 yıl boyunca altı kez SODER Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 5 yıl boyunca devam eden Büyük Buluşma dizisinde rol alan Yusuf Sezgin, ayrıca bu dönem içinde Hicran Sokağı adlı sinema filminde de oynadı.

Yusuf Sezgin’in rol aldığı film ve dizilerden bazıları: Kavgasız yaşayalım, Prangasız Mahkûmlar, Aşkım Silahımdır, Bize Türk Derler, Erkek Dediğin Böyle Olur, Hazreti Yusuf’un Hayatı, İçimizdeki Boşluk, Posta Güvercini, Şepkemin Altındayım, Sevgili Öğretmenim, Taşralı Amca, Vahşi Gelin, Veysel Karani, Yahya Peygamber, Akşam Güneşi,

Anaların Günahı, Arabacı Sabahat, Korkunç Arzu, Nikahsızlar, Ölmek Mi Yaşamak Mı, Para Kadın Ve Silah, Şehzade Murat ve Gülnaz Sultan, Sevda Çiçeğim, Su Testisi, Türkün Aşkı Başkadır, Yarını Olmayanlar, Yetimlerin Türküsü, Ağır Suç, Dördü de Seviyordu,

Kaderin Cilvesi, Kardeş Kavgası, Kördüğüm, Kahır, Damga, Para Babası, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Acı Gurbet, Elveda Mutluklar, Yılın Kadını, Çılgın Aşıklar, Kurye, Senin İçin Bir Kadeh, 155 Polis İmdat, Kurtuluş, Geceler, Bücür Cadı, Bize Ne Oldu, Şahin, Kurtlar Vadisi, Bizim Konak, Büyük Buluşma, Son Yaprak, Akasya Durağı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir