Üniversitede Silahlı Saldırı: En Az 15 Ölü

Çekya’nın başkenti Prag’da yer alan Charles Üniversitesi’nde düzenlenen silahlı saldırıda, en az 15 kişi hayatını kaybetti ve en az 24 kişi de yaralandı. Ölü olarak ele geçirilen saldırganın kimliği henüz açıklanmadı.

Haber Merkezi / Charles Üniversitesi adına yayımlanan mesajda, “üniversite topluluğumuzun kaybından dolayı üzgünüz, tüm yakınlarını kaybedenlere en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz ve düşüncelerimiz trajediden etkilenen herkesle birlikte” denildi.

Çekya’nın başkenti Prag’da Jan Palach meydanındaki Charles Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Saldırıya ilişkin açıklama yapan Emniyet Müdürü Martin Vondrasek, düzenlediği basın toplantısında, “En az 15 kişi saldırıda hayatını kaybetti ve en az 24 kişi de yaralandı” diye konuştu.

Vondrasek, babası Prag’ın batısındaki Hostoun köyünde ölü bulunan saldırganın, saldırı henüz gerçekleşmeden önce polis tarafından aranmaya başlandığını belirtti. Emniyet Müdürü, saldırganın “intihar etmeisteğiyle Prag’a gittiğini” söyledi. Saldırganın belirli bir derse geleceği tahmin edilerek Edebiyat Fakültesi’nde arama yapıldığını aktaran Vondrasek, saldırganın bu bina yerine yakındaki başka bir binaya gittiğini ve bu yüzden polisin kendisini bulamadığını söyledi.

Henüz teyit edilmemiş olan veriler ışığında, saldırganın kendisini öldürdüğünün tespit edildiğini aktaran Emniyet Müdürü, “Şu anda daha fazla tehlike mevcut olduğunu kanıtlar nitelikte hiçbir işaret yok” diye konuştu. Vondrasek’ten önce açıklamada bulunan Çek yetkililer ise, saldırganın “etkisiz hale getirildiğini” kaydetti.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala, “trajik olaylar” nedeniyle tüm programını iptal ettiğini açıklarken, Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel, yaptığı açıklamada, saldırı karşısında “şoke” olduğunu söyledi. Pavel, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de saldırıyla ilgili Çekya halkının yanında olduğu mesajını paylaştı.

İçişleri Bakanı Rakusan, “Uluslararası terörle bağıntısı olduğuna dair bir işaret yok” dedi ve  “korkunç bir suç” olarak nitelediği kaliamın “Çek Cumhuriyeti’nin hiç yaşamadığı bir şey” olduğunu vurguladı.

Prag Belediye Başkanı Bohuslav Svoboda, Çek televizyonuna silahlı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bunun hep bizi ilgilendirmeyen bir mesele olduğunu düşünürdük. Ancak şimdi görüyoruz ki dünyamız değişiyor ve silahlı saldırgan sorunu burada da baş gösteriyor” dedi.

Çek Cumhuriyeti’nde silahlı suçlar nadiren işleniyor. 2019 yılının Aralık ayında 42 yaşındaki bir silahlı saldırgan Çek Cumhuriyeti’nin doğusundaki Ostrava kentinde bir hastanenin bekleme salonunda altı kişiyi öldürdükten sonra kaçmış, polis saldırganın kendini vurarak öldürdüğünü söylemişti.

2015 yılında da bir kişi Uhersky Brod’daki bir restoranda sekiz kişiyi vurduktan sonra intihar etmişti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir