Su Böreği, Malzemeleri, Hazırlanışı

Su böreği, herkesin mutlaka tatması gereken bir lezzettir. Yapımı o kadar zor olmayan tarifimiz ellerinizle buluştuğunda daha da lezzetlenecektir. Öyleyse hemen verilen adımları takip edin ve bu kolay tarifi sevdikleriniz için yapın! 

Haber Merkezi / Ortalama 30 dakikada hazırlayacağınız bu tarifi denedikten sonra yorum bölümüne değerlendirebilirsiniz.

Malzemeleri;

6 adet yumurta
2 kaşık tereyağı
1 fiske tuz
Alabildiği kadar un

Harcı için:

Peynir
Kıyma
Maydanoz.

Yapılışı:

Yumurtalar kırılıp tuz eklenir ve unda katılarak biraz katıca bir hamur eldi edilir. ( Yapışmaması için ele biraz zeytin yağ alınarak yoğrulur. ) Daha sonra 12 bezeye ayrılır ve biraz dinlendirilir. Bezelerden ince yufkalar açılır genişçe bir tencereye önceden su doldurulup içine tuz atarak kaynatılır.

Kaynayan suyun içine yufkalar tek tek atılarak 30 saniyeye kadar pişirilip soğuk su dolu başka bir kabın içine atılıp yufkaların suyu alınarak altı yağlanmış tepsiye serilir. Yufkaların altı tanesi için aynı işlem uygulanır ( iki yufka arasında sıvı yağ veya tere yağ gezdirilir ) hazırlanan peynirli veya kıymalı harç orta kata serilir , kalan altı yufka içinde yine ilk pişirme işlemi uygulanarak serilir en üst kata yine biraz zeytinyağı veya tereyağı gezdirilir ve üstten bıçaklarla delikler açılır ve orta ısıdaki fırınında pembeleşinceye kadar pişirilir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir