Şevval Sam Kimdir? Hayatı, Albümleri, Filmleri

11 Kasım 1973 İstanbul’da dünyaya gelen Şevval Sam, ilk ve orta öğretimini Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra İstanbul Zincirlikuyu İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi’nde restorasyon bölümünden mezun oldu.

Lisans eğitimini de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi grafik bölümünde tamamlayan Şevval Sam, ilk kez televizyon ekranlarına efsanevi “Süper Bab”a dizisi ile çıktı. Şevval Sam burada canlandırdığı Deniz/Derya karakteri ile akıllara kazındı. Bu karakterin başarısının ardından Şevval Sam, televizyon dünyasında pek çok farklı yapımda rol aldı.

Şevval Sam, 1996’da “Feride” dizisinde başrol olan Feride karakterine hayat verdi ve 1999-2000 yıllarında “Aşkın Dağlarda Gezer” dizisinde Kajal karakterini oynadı. 2002’de “Yıldızların Altında” dizisinde Türkan karakteriyle ve “Karaoğlan” dizisinde Ece Hatun karakteriyle izleyici karşısına çıkan Şevval Sam, 2002-2003 yıllarında “Gülbeyaz” dizisinde Gülbeyaz Dursunoğlu rolünü üstlendi.

2004-2005 yıllarında “Çocuğun Var Derdin Var” dizisinde Zeynep karakterini canlandıran yetenekli oyuncu sonraki sezonda ise Yine de Aşığım dizisinde Ayşe karakterini oynadı. 2012’de “Acayip Hikayeler” dizisinde Müge karakterine hayat veren Şevval Sam, ayrıca “Muhteşem Yüzyıl, Kara Kutu ve Bodrum Masalı” dizilerinde tv seyircisiyle buluştu.

Yakın zamanda “Yasak Elma” dizisinde Ender Çelebi karakteriyle izleyici karşısına çıkan Şevval Sam’ın sinema filmografi ise şu şekilde sayılabilir: Martılar ve İstanbul (2002), Ziyaret (2004), Yaşamın Kıyısında (2007), Sen Olmak (2007), Yüreğine Sor (2010), Siyah Beyaz (2010), Kafe (2010), Black Horse Memories (2015), Paranın Kokusu (2018).

Aynı zamanda müzikle de ilgilenen Şevval Sam, 2006 yılında ilk albümü “Sek”i piyasaya sundu. Şevval Sam, 2027 yılında “Istanbul’s Secrets”, 2008 yılında “Karadeniz”, 2010 yılında “Has Arabesk” adlı albümlere imza attı. Şevval Sam, 2012 yılında “II Tek” ve “Tango”, 2015 yılında “Toprak Kokusu”, 2016 yılında “Nanninom”, 2022 yılında ise “Karadeniz II” albümlerini sevenleriyle buluşturdu.

Şevval Sam’ın rol aldığı dizi ve filmler: Süper Baba, Feride, Aşkın Dağlarda Gezer, Yıldızların Altında, Karaoğlan, Gülbeyaz, Müjgan Bey, Çocuğun Var Derdin Var, Yine de Aşığım, Yaşanmış Şehir Hikayeleri, Derman, Acayip Hikayeler, Muhteşem Yüzyıl, Kara Kutu, Bodrum Masalı, Yasak Elma, Siyah Beyaz, Gönül, Paranın Kokusu, Yüreğine Sor, Kara At Hatıraları, Sen Olmak, Ziyaret, 2004, Cafe, Martılar ve İstanbul.

Şevval Sam’ın albümleri ve teklileri: Sek, Istanbul’s Secrets, Karadeniz, Has Arabesk, II Tek, Tango, Toprak Kokusu, Nanninom, Karadeniz II. Aşk Olsun, Dinmiyor (Nejat Özgür ile), Sen Bu Yaylaları, Kopsun Bir Fırtına, Karşıya Meşe Yanar, Hayat Devam Ediyi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir