Sevda Ferdağ Kimdir? Hayatı, Filmleri

15 Ağustos 1942 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Sevda Ferdağ, 17 Şubat 2024 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Asıl adı Lütfiye Dumrul olan Sevda Ferdağ’ın naaşı Kuruçeşme Mezarlığı’na defnedildi.

1958 yılında henüz 16 yaşında iken O Günden Sonra filmi ile Türk sinemasına adım atan Sevda Ferdağ, ilk filmindeki başarısızlık ve çalışma şartlarının cazip gelmemesi üzerine ablası ile birlikte Almanya’ya gitti. Sevda Ferdağ, Almanya’da birçok derginin kapak sayfaları için model oldu ve birçok sinema menajerinden oyunculuk teklifi aldı.

Yaşadığı şehir İstanbul’u özleyince beş yıl sonra Türkiye’ye geri dönen Sevda Ferdağ, 1963 yılında Azrail’in Habercisi filmi ile tekrar Yeşilçam’da yer aldı. Sevda Ferdağ, 1964’te Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları filminde dansöz rolünde oynadı.

1970’li yılların ikinci yarısından sonra ortaya çıkan Yeşilçam seks furyası Sevda Ferdağ’ı da etkiledi. Komedi ve arabesk filmlerinin yanı sıra furyanın filmleri de ilgi gördü. Sevda Ferdağ, bu dönemde Hop Dedik Kazım ve Şöhret Budalası gibi filmlerde yer aldı. Kuralları olan oyuncu olmaktan uzak duran Ferdağ, elli yılda 150’nin üzerinde filmde rol aldı. Sevda Ferdağ, birçok yapımda “erkekleri baştan çıkaran vamp kadını” rollerine hayat verdi.

Sevda Ferdağ, 1979 yılında Seninle Son Defa filmindeki Nesrin karakteri ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. 1998’de Ağır Roman filmindeki rolü ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne değer görülen Sevda Ferdağ, 2003 Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde Orhan Aksoy ile birlikte Onur Ödülü tevcih edildi.

Sevda Ferdağ, 2009 yılında Vedat Türkali, Ülkü Erakalın, Yalçın Tura ile birlikte Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Sevda Ferdağ, ödülünü Halit Refiğ adına aldığını söyledi.

Salon komedileri ve “sabun köpüğü” tabir edilen filmlerde başrol, daha kalıcı filmlerde ise yardımcı kadın oyuncu rollerinde oynayan Sevda Ferdağ, Türk filmlerine ilginin azaldığı bir dönemde geçinebilmek için Fahrettin Aslan’ın gazinolarında şarkıcılık yaptı.

Sevda Ferdağ’ın rol aldığı yapımlardan bazıları: O Günden Sonra, Helal Olsun Ali Abi, Adanalı Tayfur, Azrailin Habercisi, Beyoğlu Piliçleri, Beş Şeker Kız, Günah Kızları, Gurbet Kuşları, İstanbul’un Kızları, Sokakların Kanunu, Adanalı Tayfur Kardeşler, Aşkların En Güzeli, Dullar Tercih Edilir, Bir Caniye Gönül Verdim,

Cezmi Band 007.5, Hak Yolunda Hazreti Yahya, Hazreti Yusuf’un Hayatı, Helal Adanalı Celal, İstanbul Kazan Ben Kepçe, Kahreden Kurşun, Kanunsuzlar, Kart Horoz, Posta Güvercini, Şehvetin Esiriyiz, Şenol Birol Gool, Son Darbe, Sonsuz Geceler, Ailenin Yüz Karası, Arzunun Bedeli, Çingene, İnsan Bir Kere Ölür, Kan Ve Kurşun,

Kanun Benim, Kara Fatma, Karanlıkta Vuruşanlar, Para Kadın Ve Silah, Yaşamaya Mecburum, Ziyaret, Acı Su, Gizli Yüz, Tersine Dünya, Bir Kadın Yüzü, Senin İçin Bir Kadeh, Yer Çekimli Aşklar, Cemile Ve Umudun Masalı, Şahin, Sara ile Musa, Zehra Ana, Ağır Roman, Sıcak Saatler, Aşkın Dağlarda Gezer, Güle Güle,

Aşk Güzel Şeydir, Hanım Ağa, Kumkapı Olayı / Üzgünüm, Berivan, Zeybek Ateşi, Gelin, Perçem, Şöhret, Hacı, Yaprak Dökümü, Ömre Bedel.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir