Selçuk Akşin Somel Kimdir? Hayatı, Eserleri

Selçuk Akşin Somel, 24 Aralık 1961 yılında dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitiren Akşin Somel, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yaptı.

Doktora eğitimini ise Bamberg Üniversitesi’nde Türkoloji, sosyoloji ve tarih üzerine tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi, Freiburg Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’de dersler verdi. Çeşitli tarihi konularda çalışmaları bulunan Somel, Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.

2013 yılında Tarih Vakfı tarafından yayınlanan “Geçmişten Günümüze Azınlık Okulları: Sorunlar ve Çözümler” raporunu hazırlamıştır.

19. yüzyılda Osmanlı’da eğitimin modernleşmesi ve gayrimüslim okulları; reform döneminde Osmanlı bürokrasisindeki dönüşüm; Balkanlar, Doğu Anadolu, Arap Yarımadası ve payitaht ilişkileri; Balkanlar’daki milliyetçi hareketler, 19. yüzyıl Osmanlı siyasal düşüncesi ve ayrıca Tanzimat döneminde kadınlara yönelik politikalar üzerine ulusal ve uluslararası çalışmaları bulunan yazarın bu konuların bazıları üzerinde 4’ü ansiklopedik referans olmak üzere 8 kitabı bulunmaktadır.

Selçuk Akşin Somel’in eserleri: Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908): islamlaşma, otokrasi ve disiplin (Nisan 2015), Osmanlı İmparatorluğu ansiklopedisi, (Haziran 2014), Geçmişten Günümüze Azınlık Okulları: Sorunlar ve Çözümler (Mayıs 2013), Historical dictionary of the Ottoman Empire (Şubat 2012),

Untold histories of the Middle East: recovering voices from the 19th and 20th centuries (Ağustos 2010), The a to z of the Ottoman Empire (Mayıs 2010), Osmanlı’da eğitimin modernleşmesi (1839-1908): islâmlaşma, otokrasi ve disiplin (Nisan 2010), Historical dictionary of the Ottoman Empire (Ocak 2003).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir