Selahattin Kantar Kimdir? Hayatı, Eserleri

1878 yılında İzmir’de dünyaya gelen Selahattin Kantar, 1949 yılında hayatını kaybetti. İzmir’in tanınmış ailelerinden Kantarağasızadelerin çocuğu olan Selahattin Kantar, kariyerine gazetecilik ve yazarlıkla başladı.

Efeler temasını ele alan ilk tiyatro eseri olan “Kara Dana”yı yazdı. II. Meşrutiyet döneminde bir yandan İzmir’de yayınlanan Hizmet gazetesinde yazıları yayınlanırken, bir yandan da o dönemde Aydın vilayetinde (Ege Bölgesi) yayınlanan en uzun ömürlü (1908-1913) gazete olan ve Nazilli’de basılan Mülakat gazetesinin başyazarlığını yaptı.

1911’den sonra yine İzmir’de Muharrir gazetesini çıkararak nev-i şahsına münhasır mizah yazıları ve hicviyeleri ile dikkati çekti. Aynı dönemde İzmirli aydınlar tarafından oluşturulan Heveskaran Heyeti tiyatro temsil grubunun faaliyetleri içinde yer aldı.

Selahattin Kantar, dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik’in öncülüğünde ve İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Aziz Ogan ile işbirliği içinde İzmir’in ilk arkeoloji müzesini “Asar-ı Antikâ Müzesi” adı altında Basmane (Kapılar) semtinde, 1886 yılında inşa edilmiş olan Ayavukla Kilisesi’nin (Gözlü Kilise) mekanında 1927’de kurdu.

Müzeyi 1931 yılında Atatürk de ziyaret etmiş ve müze hatıra defterine “İzmir Asar-ı Antikâ Müzesi’ni gezdim. Büyük himmet ve dikkatle istifadeli hale getirilmiş. Memnun oldum.” cümlelerini yazmıştır. Bu müze, yine Selâhattin Kantar’ın müdüriyet döneminde, 1943 yılında, “İzmir Arkeoloji Müzesi” adını almıştır.

Selahattin Kantar 1932-1941 yılları arasında İzmir-Efes Müzeleri Müdürü sıfatıyla, Hakkı Gültekin ve Alman arkeolog Rudolf Naumann ile birlikte Smyrna Agorası’nın önemli bir bölümünün ortaya çıkarılmasını sağlayan kazıları gerçekleştirdi. Kazı çalışmalarının sonuçlarını Naumann ve Avusturyalı arkeolog Franz Miltner ile bir arada ilk olarak 1934’te yayınladılar. Bu çalışmalar Kantar’ın ölümünden sonra 1950 yılında tekrar yayınlandı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir