Şebnem Şenyener Kimdir? Hayatı, Eserleri

1954 yılında İzmir’de dünyaya gelen Şebnem Şenyener, İstanbul’da büyüdü. 1979’da, Boğaziçi Üniversitesi’nde okuduğu sırada Demokrat’ta ga­ze­teciliğe başladı. Yurtdışı muhabiri olarak, ilk yazılarını 1984’te Yeni Gün­dem dergisi için Paris’ten yazdı.

1986’da Columbia Üni­ver­si­­tesinde yüksek lisans yaptıktan sonra, önce Cumhuriyet’te, daha sonra Aktüel, Sabah, Milliyet Sanat, Varlık’ta yazılar yazdı. 1998’deki düşünce ve ifade özgürlüğü kampanyasına önayak ol­du, kampanya sonucunda seksen gazeteci serbest bırakıldı. Bu sı­rada yurtdışı muhabirliği sürdürdü. Cumhuriyet gazetesi olmak üzere çeşitli yayın organları için 18 yıl New York muhabirliği yaptı. 1998’de gazeteciliği tümüyle bıraktı. 1982’den beri New York’ta yaşıyor. 2010’dan beri de Roma ve Londra’da yaşamaktadır.

Şenyener, Karakter Taciri adlı kitabında; süper bilgisayara karşı insanlığın onurunu kurtarma savaşı veren bir satranç şampiyonu cinayetleriyle satranç oynadığını zanneden psikopat bir seri katil ile erkeğini korumak için aşk uğruna kılıktan kılığa girip kötülerin oyununu bozan asil bir kadının hikâyesini anlatır. Dansözün Ölümü (2006) adlı romanda; Dedektif Simontaut ‘nun, dünyanın en erotik tablosu, New York’un yedi tül dansı ile ünlü dansözü ve tabloyu taklit eden bir cinayeti, birbirleriyle çelişen ifadelerin kararttığı cinayeti notlarına yazdığı ‘kendi itiraflarıyla’ aydınlatmasını işler.

Ölümün Şarkısı Özgürdür (2014) adlı romanında; Simontaut’nun bir Türk halısı üzerinde ilenen cinayeti ve çalınan maddi ve sanatsal olarak paha biçilemez değere sahip, yeni yüzyılın en büyük eserlerinden biri kabul edilen, üzeri elmasla kaplı bir kafatasını bulma macerasını ele alır. Bir Türk Casusunun Mek­tup­la­rı (2001) romanında; üç yüz yıl önce kaybolan mektupların New York’ta açık artırmaya konulması ve bulunmasıyla ABD’li ir akademisyenin çürüyen tezinin hıncını almak üzere entrika peşine düşmesiyle gelişen olayları anlatır.

Şebnem Şenyener’in eserleri: Bir Türk Casusunun Mektupları (2001 Roman), 30 Şubat (2004 Roman), Dansözün Ölümü (2006 Roman), Ölümün Şarkısı Özgürdür (2014 Roman), Bin Gözle Sevdik Birbirimizi (2014 Hikâye), Karakter Taciri (2015 Roman).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir