Sadık Gürbüz Kimdir? Hayatı, Albümleri

10 Nisan 1950 yılında Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesine bağlı Keçiköy köyünde dünyaya gelen Sadık Gürbüz, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1976 yılına değin Şehir Tiyatroları’nda görev yapan Sadık Gürbüz, o yıl siyasal nedenlerden dolayı görevinden uzaklaştırıldı ve bir daha da eski görevine dönmedi. Sadık Gürbüz, tiyatroda çalıştığı dönemde oyun müzikleri yaptı. Ayrıca, Kara Çarşaflı Gelin (1975), Kaçak (1982) ve Şaşkın Ördek (1983) adlı filmlerin müzikleri de Sadık Gürbüz’e aittir.

2005 yılında yapılan “Misi” adlı filmde “Yani Baba” adlı karakteri oynayan Sadık Gürbüz, 2006 yapımı “Eve Giden Yol” 1914 filminde de “Derviş Baba” adlı karaktere can verdi. Sadık Gürbüz, 2014 yılında başlayan 30 Nisan 2015 tarihinde son bulan “Kardeş Payı” adlı dizide “Hacı Şerif” karakterini canlandırdı.

Sanatçı, halk müziğini modern tekniklerle de buluşturmak, müziği tek seslilikten kurtarılıp modern tekniklere açmak amacıyla çok sesli çalışmalar yapmakta. Sanatçı, müzik anlayışının temellerinin 1971-1976 yılları arasında Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Şehir Tiyatroları’ndaki çalışmaları sırasında atıldığını, o dönemde tiyatroda sağlam bir müzik eğitimi aldıklarını belirtmektedir.

Sadık Gürbüz’ün albümleri: Ben Mahpusum Abem Candarma, Sevdasıyla, Kavgasıyla Pir Sultan Abdal, Sevdadır, Ölüm Adın Kalleş Olsun (Sevda ve Gurbet Türküleri), Gurbet Bize Yazgı mı? (Sevda ve Gurbet Türküleri), Toprağım ve Sevdam, Turna Telinden, Umut ve Yaşam Türküleri, Yine O Sevda, Gelme Ey Ecel.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir