Sabahat Akkiraz Kimdir? Hayatı, Albümleri

6 Şubat 1957 yılında Mersin’de dünyaya gelen Sabahat Akkiraz, çocukluk yıllarında, ailesi ile birlikte Ankara’ya göç etti. Sabahat Akkiraz, ilkokulu bitirdiği sırada halk ozanı Mahmut Erdal’ın önerisi ile İstanbul’a giderek bir stüdyoda ilk 45’lik plaklarını doldurdu.

Sabahat Akkiraz, Arif Sağ ve Orhan Gencebay’ın sazları eşliğinde Mahmut Erdal ile ‘Keremden Fazla Yandım’ ve ‘Öldür Beni’ adlı plakları kaydetti. 1969’da ailesi ile Almanya’ya göç eden Sabahat Akkiraz, 1976 yılında Ankara’ya döndü.

Ailesinin komşusu olan Türk halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu ile birlikte çalışan Akkiraz 1983 yılında “Şafak Söktü” adını taşıyan ilk albümünü Musa Eroğlu ile birlikte çıkardı. Sabahat Akkiraz, sonraki yıllarda Muhlis Akarsu, Aşık Daimi, Feyzullah Çınar, Davut Sulari gibi sanatçılarla çalıştı.

1985 yılında İstanbul’a taşınan Sabahat Akkiraz, Arif Sağ ile çalışmaya başladı birlikte birçok albüm çıkardılar. Akkiraz, çoğunlukla kendi derlediği türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendirdi.

Seslendirdiği Alevi türküleri nedeniyle TRT’de program yapması uzun süre engellenen sanatçı; ilk caz albümünü 1996’da çıkardı. 1997’de Londra Caz Festivali’ne katılan Sabahat Akkiraz, ardından Londra, Dublin ve Glasgow’da konserler gerçekleştirdi.

Sabahat Akkiraz, Fransa’da çeşitli festivallerde verdiği konserlerin ardından 2000 yılında Theatre de la Ville’de konser veren ilk Türk sanatçı oldu. Fransa merkezli Mezzo TV sanatçının yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı.

Sabahat Akkiraz, 2001 yılında Hollandalı sanatçı Jasperine de Jong’la birlikte Hollanda’da, 2002 yılında Şeyh Ahmet El Tûni ve Rahibe Marie Keyrouz ile Brezilya’nın Sao Paulo kentinde, 2008 yılında bas-bariton Thomas Quasthoffile ile Berlin Flarmoni Salonu’nda konser verdi.

Sabahat Akkiraz, Mercan Dede’nin düzenlemeleri ile “Tevhid”, “Kerbela” gibi parçaları yeniden yorumladı. Mercan Dede’nin, bu parçaları içeren Su albümü BBC World Music Charts’ta ilk sıraya kadar yükseldi. Sabahat Akkiraz’ın Orient Expressions topluluğu ile hazırladığı “Külliyat” albümü ise 16 ülkede basıldı ve World Music Chart’da altıncı sıraya kadar yükseldi.

Sanatçı, 2020 yılında ‘Sabahat Akkiraz ile 50 Yıl’ adlı albüm ile sanat yaşamının 50.yılını kutladı.

Sabahat Akkiraz’ın albümleri: Gül Yüzlü Sevdiğim, Şafak Söktü, İnsana Muhabet Duyalı, Bir Gerçeğe Bel Bağladım, Boş Yere Kavgayı Zahmet Biliriz, Fazilet, Deli Gönül – Bu Sene, Bendeki Yaralar, Yalan Dünya, Dostların Anısına, Dağlar Kardeşimi Geri Verin, Yiğit İnsanların Türküleri, Türkülerle Gide Gide, Yüreğimin Sesi, Deli Derviş, Chante Alevite/ Alawite Singing – Long Distance, Lamekan, Konserler,

Kaygusuz, Seyran, Külliyat (Orient Expressions’la birlikte), Türkü Hayattır, Birlikte Türküler Söylüyoruz (Mustafa Özarslan’la birlikte), Dillerdeki Türküler, Yine mi Figan Var Dostların Anısına …, Seçmeler, Turap, Sabahat Akkiraz & Dostları 47.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir