Parmesanlı Risotto, Malzemeleri, Hazırlanışı

Hazırlaması çok kolay olan parmesanlı risotto, sizin çok fazla zamanınızı almayacak ama tattığınız andan itibaren çok uzun süre aklınızda kalacak. Yapımı o kadar zor olmayan tarifimiz ellerinizle buluştuğunda daha da lezzetlenecektir. 

Haber Merkezi / Öyleyse hemen verilen adımları takip edin ve bu kolay tarifi sevdikleriniz için yapın! Ortalama 30 dakikada hazırlayacağınız bu tarifi denedikten sonra yorum bölümüne değerlendirebilirsiniz.

Malzemeleri;

500 gr. pirinç
1 soğan
100 gr. tereyağı
150 gr. parmesan peyniri
1 bardak beyaz şarap
1 litre et suyu

Hazırlanışı;

Tüm malzemelerinizi hazırlayın, başlayalım… Tarife soğanı küçük küpler halinde doğrayarak başlayın. Daha sonra bir tencereyi ateşe koyun ve tereyağının yarısını tencereye ekleyin. Soğanı aktarın, orta/kısık ateşte şeffaflaşana kadar yaklaşık 5 dakika soteleyin.

Ardından bir bardak beyaz şarabı ekleyip ateşi biraz yükseltin ve şarabın tamamen buharlaşmasını sağlayın (yaklaşık 3-4 dakika), pirinci ekleyin ve yapışmaması için sürekli karıştırın. Birkaç dakika sonra bir miktar (kepçe gibi) et suyundan ekleyin. İlk kepçe et suyu emilene kadar bir sonraki kepçe et suyunu eklemeyin.

Risotto her zaman dikkat etmemiz gereken, macun haline gelmemesi için sürekli karıştırmamız gereken bir yemektir. Pirincin türüne bağlı olarak pişmesi daha fazla veya daha az zaman alacaktır: Ortalama 25 ila 30 dakika arasında.

Pirinç neredeyse pişince tereyağının geri kalanını ve parmesan peynirini ekleyin. Her iki malzemenin de bütünleşmesi için sürekli karıştırmaya devam edin ve tuz dengesini ayarlayın. Afiyet olsun…

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir