Otomotiv Üretimi Yüzde 3 Azaldı

Ocak ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 düşüşle 108 bin 483 adet olarak gerçekleşti. Otomobil üretimi ise ise yüzde 5 düşerek 67 bin 59 adet olarak gerçekleşti. 

Haber Merkezi / Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 5 oranında, otomobil ihracatı ise yüzde 13 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 75 bin 106 adet, otomobil ihracatı ise 44 bin 437 adet düzeyinde gerçekleşti.

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 2, euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 arttı.

Türkiye otomotiv sanayisine yön veren 13 üyesiyle sektörün çatı kuruluşu konumunda olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının Ocak ayına ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, ocak ayında toplam üretim yüzde 3, otomobil üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 108 bin 483 adet, otomobil üretimi ise 67 bin 59 adet düzeyinde gerçekleşti.

Ocak ayında toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artarak 82 bin 416 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 72 oranında arttı ve 64 bin 41 adet olarak gerçekleşti.

Ticari araç grubunda, ocak ayında üretim yüzde 1, ağır ticari araç grubu yüzde 7 artarken hafif ticari araç grubu geçen yıla paralel gerçekleşti. Ocak dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 13, ağır ticari araç pazarı yüzde 1 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 15 arttı.

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 5 oranında, otomobil ihracatı ise yüzde 13 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 75 bin 106 adet, otomobil ihracatı ise 44 bin 437 adet düzeyinde gerçekleşti.

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 2, euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 arttı.

Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 14 azalarak 752 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 15 azalarak 689 milyon euro seviyesinde gerçekleşti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir