Nihan Kaya Kimdir? Hayatı, Eserleri

1 Ağustos 1979 yılında dünyaya gelen Nihan Kaya, 1990 yılında İzmit Ulugazi İlkokulunu, 1997 yılında Kocaeli Oruç Reis Anadolu Lisesini bitirdi. 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.

İngiltere’de Essex Üniversitesinde psikanaliz alanında yüksek lisans yaptı (2005). King’s College London’da doktora eğitimi aldı. 2005’ten bu yana, edebiyat ve psikoloji alanlarında Avrupa ve Amerika’da Carl Gustos Jung ve sanatsal yaratıcılık üzerine tebliğler sundu.

Edebiyat dünyasında öyküleriyle tanınmıştır. İlk öyküsü 2000 yılında “Yedi Kontörlük Hayat” adıyla Dergâh dergisinde yayınlanmıştır. Daha sonra öyküleri Hece, Dergâh ve Kökler adlı dergilerde yayımlanmaya devam etmiştir. Bu öykülerinde Kaya, “kırılgan, duyarlı kişilerin yaşadıkları toplumla uzlaşma çabalarını, hayal kırıklarını ve önemsiz gibi görünen küçük olaylardaki yıkımlarını” konu edinmiştir. Psikolojik duyarlılıkların merkezde olduğu bu öykülerde, bireyin dış dünyasından çok iç dünyasına yönelmiştir.

İlk kitabı, “öykülerindeki psikolojik yüklemi bir romanın geniş panoramasında anlattığı” Gizli Özne (2003)’dir. Bu eserin çatısını, iç içe geçen Revna ve Bihter adlı iki genç kadının öyküsü oluşturur. Yazarın ikinci kitabı, “insanı psikolojik, nostaljik ve trajik boyutlarıyla” ele aldığı Çatı Katı (2004)’dır. On bir öyküden oluşan bu kitap, 2004 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin öykü ödülüne lâyık görülmüştür.

Nihan Kaya, 2006’da ikinci romanı olan Buğu’yu yayımlamıştır. Postmodern anlatım tekniklerinin kullanıldığı bu eser, Yahudi asıllı bir gençle Filistinli bir kızın hikâyesidir. Buğu’dan iki yıl sonra basılan Disparöni (2008) adlı romanı, “hep düşünen bir kadınla hep hareket eden bir adamın, hem birbirleriyle hem de hayatla kurdukları” ilişkiyi konu edinir.

2012’de yayımlanan Ama Sizden Değilim adlı eseri ikinci öykü kitabıdır. Bu eser, aynı zaman diliminde yaşayıp yolları kesişen ancak “biz” olamayan insanları anlatır. Yazarın şimdilik son kitabı olan Kar ve İnci (2016) ise siyah beyaz sahneler arasında gidip gelen, iç içe geçmiş hikâyelerle beslenen, psikolojik derinliği olan bir romandır.

Nihan Kaya’nın öykü ve roman türündeki edebî eserleri dışında, psikanalitik kuramın edebiyatla ilişkisini konu alan Fildişi Kuyu (2011) ve doktora tezine dayanan Yazma Esareti (2013) adlı inceleme eserleri de vardır.

Nihan Kaya’nın eserleri: İnceleme – Araştırma ve Kuram Kitapları: İyi Toplum Yoktur: Günlük Hayatta Toplumun Bireyi İstismar Biçimleri (2019), İyi Aile Yoktur (2018), Yazma Cesareti: Acının Yaratıcılığa Dönüşümü (2013), Fildişi Kuyu: Psikanalitik Edebiyat Eleştirisi ve Kadın (2011), Compelled to Create: The Courage to Go Beyond. (Dreaming the Myth Onwards: Revisioning Jungian Therapy and Thought içinde. Editör: Lucy Huskinson)  2008).

Roman ve Öykü Kitapları: Kırgınlık (2017), Kar ve İnci (2016), Ama Sizden Değilim (2012), Disparöni (2008), Buğu (2006), Çatı Katı (2004), Gizli Özne (2003).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir