Kuzey Kore’den Beş Gün İçinde İkinci Füze Denemesi

Kuzey Kore olarak bilinen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC), askeri teknolojisini genişletmeye devam ederken, doğu kıyısı açıklarında seyir füzeleri ateşlediğini açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; deneme testi sonrası Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı (JCS), “Ordumuz, Kuzey Kore’nin provokasyonlarını izlemek için ABD ile yakın koordinasyon içinde” dedi.

Kuzey Kore, Çarşamba günü de Pulhwasal-3-31 adlı yeni bir stratejik seyir füzesi denemesi yaptığını duyurmuştu.

Pulhwasal-3-31 adlı seyir füzesinin hala geliştirme aşamasında olduğu bildirilirken, Kuzey Kore, ilk seyir füzesi testini Eylül 2021’de gerçekleştirmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un son aylarda politikalarında ve söylemlerinde giderek daha agresif bir tutum sergileyerek çeşitli barış anlaşmaları sona erdirdi ve askeri eylemlerini arttırdı.

Pyongyang yönetimi Ocak ayının başından bu yana yeni katı yakıtlı füzelerini ve nükleer silah taşıyabildiği iddia edilen su altı saldırı dronlarının test ettiğini öne sürdü.

Yaklaşık iki senedir aylık olarak füze denemeleri yapan ülke, silah geliştirme faaliyetleriyle BM yaptırımlarını da açıkça ihlal ediyor.

Kim Jong Un bu ayın başlarında yaptığı bir değerlendirmede Güney Kore ile yeniden birleşme yönündeki eski temel hedefinin sona erdiğini ilan etti ve Güney Kore’yi “baş düşman” olarak tanımladı.

Bu durum Kuzey Kore’nin savaşa hazırlandığı endişelerine yol açtı.

Güney Kore lideri Yoon Suk Yeol bu ay kabinesine yaptığı açıklamada, Kuzey’in bir provokasyon gerçekleştirmesi halinde Güney’in “kat kat daha güçlü bir şekilde karşılık vereceğini” söyledi ve Güney Kore ordusunun “ezici karşılık verme kabiliyetine” işaret etti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir