Köftür, Malzemeleri, Hazırlanışı

Köftür, herkesin mutlaka tatması gereken bir lezzettir. Yapımı o kadar zor olmayan tarifimiz ellerinizle buluştuğunda daha da lezzetlenecektir. Öyleyse hemen verilen adımları takip edin ve bu kolay tarifi sevdikleriniz için yapın! 

Haber Merkezi / Ortalama 30 dakikada hazırlayacağınız bu tarifi denedikten sonra yorum bölümüne değerlendirebilirsiniz.

Malzemeleri ve hazırlanışı:

Un ile damla şırası iyice karıştırılır (yoksa pekmez de olur). Karışımın içine bir miktar da arpa unu ilave edilir. Su ile karıştırılarak Pelte kıvamında pişirilir (pişmeye yakın bir zamanda isteğe göre içine ceviz katılabilir). Piştikten sonra tepsilere dökülerek soğumaya bırakılır.

Soğuduktan sonra dilim dilim kesilir, toz olmayan temiz ve güneş gören bir yerde temiz bir bez üzerine serilerek kurutulur. Tamamen kuruduktan sonra çömleğin içine dizilir ve iyice bastırılır, ağzı hava almayacak şekilde kapatılır. Serin bir yerde bekletilir.

Takriben 1-2 ay sonra köftür çömleğin içinde şekerlenir ve yemeye hazırdır. Köftür bağ bozumundan ve pekmezler kaynatıldıktan sonra kış hazırlığı olarak pişirilir ve misafire ikram edilir. Pişirilirken içine ceviz içi katılmamışsa, yanında ikram edilir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir