K. Işık Kansu Kimdir? Hayatı, Eserleri

1956 yılında Tokat’ın Turhal İlçesi’nde dünyaya gelen K. Işık Kansu, ilkokul, ortaokul ve liseyi, TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1978’de Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1975’te Rüzgarlı Sokak’ta “Ankara Ekspres” gazetesinde çalışmaya başladı.

Daha sonra Flaş Ankara gazetesinde ve Özgür Toplum dergisinde muhabirlik ve sayfa sekreterliği yaptı. 1978 yılında Cumhuriyet Gazetesi’ne girdi. Cumhuriyet gazetesinde muhabirlik, istihbarat şefliği, haber müdürlüğü ve yazarlık yaptı. 2018’de Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreterliği’ne seçildi. Hâlen Cumhuriyet gazetesinde “Ankara Kulisi” adlı köşenin yazarıdır.

İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı da yürütmektedir. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde; ayrıca TÖMER’in “Yaratıcı Yazarlık Kursu” ile Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın “Araştırmacı Gazetecilik Kursu”nda “uygulamalı habercilik, röportaj yazarlığı ve gazetecilik” dersleri verdi, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de iki yıl boyunca “Gazete Yazı Türleri” dersine girdi.

2019 yılında yurtsever şair, yazar, hekim Ceyhun Atuf Kansu’nun doğumunun 100. yılı kapsamında düzenlenen resim, fotoğraf ve karikatür sergileri, beste yarışması, açık oturumlar vb. etkinliklerin düzenlenmesine öncülük etti.

Cumhuriyet gazetesi için Yunus Nadi’nin, Atatürk’ün ölümünden hemen sonra kaleme aldığı “Atatürk’ün Nitelikleri” (2019) adlı yazı dizisinin günümüz Türkçesi ile yayınlanmasını sağladı. Yine Cumhuriyet gazetesi için “Belge ve Anılarla 30 Ağustos Zaferi” (2019) ve Öğretmen Şiirleri (2019) adlı kitapçıkları derledi.

Yazdığı kısa öyküler; Dünyanın Öyküsü, Çağdaş Türk Dili, Sincan İstasyonu, Düşün Yazıları, Pusula, Kıyı, Patika dergilerinde yayımlandı.

Cumhuriyet’in 75. yılı nedeniyle kurguladığı “Yaşasın Cumhuriyet” adlı çocuklar için eğitsel kutu oyunu, çeşitli kamu kuruluşları aracılığıyla ilköğretim öğrencilerine dağıtıldı. Aynı oyun, 2020 yılında Cumhuriyet Kitapları’ndan yeniden yayımlandı. Yine çocuklar için bir eğitsel masa oyunu olan “Akıl Köşkünün Hazinesi” adlı oyuncağı karikatür sanatçısı Murat Sayın ile birlikte kurguladı.

Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla hazırlanan; Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın yaşamının aktarıldığı “Yurtseverlik Öğretmeni” ve Cumhuriyet gazetesinin kuruluş sürecinin anlatıldığı “Yenigün’den Cumhuriyet’e” adlı iki belgeselin metnini yazdı. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nca hazırlanan “İz Sürerken” adlı belgeselin hazırlanmasında görev üstlendi. Şair Ceyhun Atuf Kansu’nun 100. doğum yıldönümü (2019) nedeniyle hazırlanan belgeselin yapımcılığını üstlendi.

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun yazılarından yola çıkarak kaleme aldığı “Bugün Ne Yazsam?” adlı müzikli oyun ilk kez 2002’de sahnelendi. Samsun Sanat Tiyatrosu, aynı oyunu Anadolu’nun birçok il ve ilçesine taşıdı.

Karikatürist Murat Sayın ile birlikte hazırladıkları çizgi-yazı sergisi Ocak 2009’da Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı salonlarında açıldı. Aynı sergi, Haziran 2009’da Bartın Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından bu ilimizde yurttaşların beğenisine sunuldu.

Yazıları üzerine Ankara Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin neredeyse yıkılmak üzere olan evi Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılarak onarıldı.

Yine yazıları üzerine Çankaya Belediyesi, Ankara’nın Dikmen tepelerine özgü Dikmen alıcı (Crataegus Dikmensis) ve onu tüm dünyaya tanıtan Ord. Prof. Hikmet Birand adına Dikmen Keklikpınarı’nda 2010’da bir park açtı.

Aralarında Çağdaş Gazeteciler Derneği Mustafa Ekmekçi Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Uğur Mumcu Ödülü, Bülent Dikmener Haber Ödülü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ödülü, Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı Ödülü, Antalya Belediyesi Uğur Mumcu Ödülü, Türk Tabipleri Birliği Gazetecilik Ödülü, Ziraat Mühendisleri Odası ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Gazetecilik Ödülü, Mülkiyeliler Birliği Onur Ödülü ve Dil Derneği Onur Ödülü’nün de yer aldığı çeşitli ödüllere değer görüldü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı (KİGEM), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ile Dil Derneği üyesidir.

K. Işık Kansu’nun eserleri: Ayrıntının İzdüşümü (Röportajlar-1996), Emperyalizmin Yeni Masalı Küreselleşme (Söyleşiler, 1996 – 4. basım), Buza Yazılan Serüven (Köşe yazıları, 1997), Yeni Sağ Yeni Aldatmaca (Söyleşiler,1997), Petrolcünün Bağımsızlık Ateşi (Eski Enerji Bakanı İhsan Topaloğlu’nun anıları, 1998), Masaldan Bunalıma Yeni Dünya Düzeni (Söyleşiler, 1999),

Yurtseverlik Öğretmeni Ahmet Taner Kışlalı’nın Ardından Derleme, Mehmet Açıktan ile birlikte, 2000), Çocukluğa Yolculuk (Öyküsel röportajlar, 2002), AKP’nin Kamu Yönetimi Reformu (Söyleşiler, 2004), Akasyalı Sokaklar (Denemeler, röportajlar, 2007, 2. baskı 2015 ), Prof. Dr. Bilsay Kuruç ile Söyleşiler- Kriz (2009), Ufukta Bora Alabora (Karikatürist Murat Sayın ile birlikte, 2010),

Mayıs ile Eylül (Masal, 2010, 3. Baskı 2023), Cumhuriyet Eğitim Devriminin Mülkiyeli Mimarı Nafi Atuf Kansu (Metin Atuf Kansu ile birlikte- Araştırma, 2011), Geçmişi Silinen Kentler (Derleme, 2011), Kan Denizindeki Mercek (Anılar, röportajlar, 2012, 2. baskı 2016), Rabıta’nın Zabıtası – AKP Kadrolarının Özgeçmişi (Araştırma, 2013- 5. basım, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ödülü), Karabasan (Öykü, 2013),

Bir Ortaçağ Hayaleti- Ensarlı Eğitim (Araştırma, 2017- 2. Baskı 2018), Yurt Kemiricileri (Araştırma, 2018, 2. Baskı)
Yazarların Ankarası (Derleme, 2011), Bağımsızlık Savaşı’nda 38. Alayla Samsun’dan İzmir’e (Yedek Teğmen A , Şevket’in anıları, 2019, Yayına Hazırlama), Bağımsızlık Devrimcisi (Ceyhun Atuf Kansu, 2018, Yayına Hazırlama)
Kurtuluş, Uyanış, Direniş (Ceyhun Atuf Kansu, 2019, Yayına Hazırlama), “Baba Yağmur Bitti” (Ceyhun Atuf Kansu, 2019, Yayına Hazırlama),

Serçe Konağı (Çocuk Şiirleri, 2019), Kemalizmi Anlamak (Ceyhun Atuf Kansu, 2020, Yayına Hazırlama), Salgın Sonrası Yeni Dünya Düzeni (Derleme, 2020, Prof. Dr. Haluk Erdem ile birlikte), Yurdumuzu Şen Edeceğiz (Ceyhun Atuf Kansu, 2020, Yayına Hazırlama), Yaşasın Cumhuriyet (Çocuk Kutu Oyunu, 1998 1. baskı, 2020 2. baskı), Keloğlan Kukla Oyunu (Çocuk Oyun Kitabı, 2020),

Cumhuriyetçi Olmak (İnceleme, 2021), Türk Yazınından Seçme Öyküler (Yayına Hazırlama ve Yalınlaştırma, 2022), Atatürk’ün İzmit Basın Toplantısı (Yalınlaştırma, 2022), İlk, Orta ve Öğretmen Okullarına-Resim-Elişleri ve Sanat Eğitimi -İsmail Hakkı Tonguç (Günümüz Türkçesine Yalınlaştırma, 2023), Atatürk’ün El Yazıları ile Yurttaşlık Bilgileri (Yalınlaştırma-2023).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir