İskender Öksüz Kimdir? Hayatı, Eserleri

14 Eylül 1945 yılında İzmir’de dünyaya gelen İskender Öksüz, 1966 yılında Ege Üniversitesi Kimya-Fizik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun yurtdışı bursuyla ABD’de Yale Üniversitesi’ne kabul edilmiş, burada, Oktay Sinanoğlu’nun danışmanlığında, 1968’de yüksek lisansını 1969’da da doktora derecesini almıştır.

İskender Öksüz 1968-1979 yılları arasında; Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bölüm başkanlığı, rektör yardımcılığı ve rektör vekilliği görevlerinde bulunmuştur. Yine aynı yıllarda senato üyeliği (ADMMA), Türkiye Atom Enerji Komisyonu 7. Dönem üyeliği, Atom enerjisi konusunda bakan danışmanlığı ve Töre-Devlet Yayınevi yöneticiliği yapmıştır. Öksüz, 1981-1987 yılları arasında, Suudi Arabistan’da bulunan University of Petroleum and Minerals’da akademik ve idari görevler, bilgisayar destekli öğretim koordinatörü, yeni öğretim üyesi seçimi ve terfi komitesi üyeliği yapmıştır.

1987 yılından itibaren sağlık, bilişim ve eğitim sektörlerinde çeşitli firmalarda üst düzey yöneticilik yapan Öksüz, çeşitli şirketlerde yönetim kurulu üyeliği, genel müdürlük ve holding genel koordinatörlüğü yaptı. İskender Öksüz 2012 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden emekli oldu.

Otuzun üstünde bilimsel yayını yedi yüzün üzerinde atıfı bulunan Öksüz, KÜBİTEM (Kültür, Bilim ve Teknik Merkezi) kuruculuğu, Türk Ocağı Hars Heyeti ve Yönetim Kurulu üyeliği, Millî Düşünce Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği; Töre, Devlet, Bozkurt, Türk Yurdu dergilerinde makale ve başka yazıları yayımladı. Üniversiteler de dahil olmak üzere çeşitli platformlarda konferans, söyleşi ve röportajlarda bulundu.

Ayrıca Son Havadis, Yeni Ufuk ve Ayyıldız gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Karar gazetesinde köşe yazarlığına devam etmektedir. İskender Öksüz, 5 Mayıs 2021 tarihinde vefat eden ünlü romancı Emine Işınsu ile evliydi.

İskender Öksüz’ün eserleri: Millet ve Milliyetçilik, Bilim Din ve Türkçülük, Alt Akıl: Aptallar ve Diktatörler
Türk Milliyetçiliği Fikir Sistemi, Türk’üm Özür Dilerim, Niçin Geri Kaldık?, Çin Dünyayı Ele Mi Geçiriyor? (Konuralp Ercilasun ile birlikte).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir