İlkay Akkaya Kimdir? Hayatı, Albümleri

26 Mayıs 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelen İlkay Akkaya, Marmara Üniversitesi (MÜ) Basın Yayın Yüksekokulu mezunudur. İlkay Akkaya, profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum’a katılarak başladı.

İlkay Akkaya, bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarına devam etti. Grup Yorum’la birlikte Berivan – Haziranda Ölmek Zor ve Türkülerle albümlerinde çalışan İlkay Akkaya, 1989 yılında Tuncay Akdoğan’la birlikte Grup Yorum’dan ayrıldı.

10 Ocak 1990’da Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur’la birlikte Grup Kızılırmak’ı kuran İlkay Akkaya, Grup Kızılırmak’la birlikte on üç albüm çıkardı.

İlkay Akkaya, Grup Kızılırmak’la çalışmalarını sürdürürken bir yandan da solo çalışmalar yaptı. 1990-1992 yılları arasında Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından sahnelenen Pir Sultan Abdal oyununun müziklerini yapan Grup Kızılırmak’ın bu oyuna diğer katkısı, Tuncay Akdoğan’ın (anlatıcı-ozan) ve İlkay Akkaya’nın (Pir Sultan Abdal’ın eşi Ballıhan) oyuncu olarak da sahnede yer almasıydı.

1990 yılında Tarık Akan ve Füsun Demirel’in oynadığı Bir Küçük Bulut filminin müziğini yapan İlkay Akkaya, Grup Kızılırmak’la birlikte başka birçok oyun müziği yaptı. Akkaya, 2003’te Zafer Diper’in sahnelediği Talan adlı oyunda da rol aldı. Mayıs 2005’te Nâzım Hikmet’in Şeyh Bedreddin Destanı adlı şiiri oyunlaştırılmış şekilde sahnelendi. Bu oyunun müziklerini de Grup Kızılırmak yaptı. Oyun Küba’da da sahnelendi; ayrıca İlkay Akkaya ve Kızılırmak Küba Kültür Bakanlığı davetlisi olarak Havana şehrinde konser verdi.

Birçok müzisyenin ve grubun albümlerine konuk sanatçı olarak destek veren İlkay Akkaya, ilk solo albümü olan Kül’ü 1997’de yayınladı. İlkay Akkaya, 1999’da Salkım Söğüt adlı ortak bir çalışmada yer aldı. Akkaya, daha sonra 2000’de Unutma adlı ikinci solo albümü yayınlandı.

İlkay Akkaya’nın üçüncü solo albümü olan Yine 2003 yılında yayınlandı. Akkaya, Aralık 2005’te piyasaya sürülen solo albümü olan Yalnız ile bir müddet albüm çalışmalarına ara verdi. Bu süreçte Grup Kızılırmak içindeki anlaşmazlıklar sebebiyle İsmail İlknur’un ayrılmasıyla grup dağıldı.

İlkay Akkaya, 2010 yılında Gelmedin Diye albümüyle dönüş yaptı. 2013 yılında Umut albümünü çıkaran İlkay Akkaya, 2015 yılında Hayat albümünü piyasaya sürdü.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir