İhsan Yüce Kimdir? Hayatı, Filmografisi

23 Ocak 1929 yılında Elazığ’da dünyaya gelen İhsan Yüce, 15 Mayıs 1991 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Tam adı Mehmet İhsan Yüce olan İhsan Yüce’nin naaşı Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

İzmir Atatürk Lisesi ve İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okuyan İhsan Yüce, bir süre özel şirketlerde muhasebecilik yaptı. Sanat yaşamına 1952’de İzmir’de Halk ve Çocuk Tiyatrosu’nda başlayan İhsan Yüce, bir sezonluk ömrü olan Bizim Tiyatro’yu kurdu.

1965-1966 arasında Lale Oraloğlu Tiyatrosu’nda çalışan İhsan Yüce, 1968 yılında üç arkadaşı ile birlikte Ankara Drama Tiyatrosu’nu kurdu. Bu tiyatroda Suç ve Ceza ile Sahne Işıkları isimli oyunları sahneledi ve ilgi gören İhsan Yüce, Gen-Ar, Arena ve Direklerarası Tiyatroları’nda çalışmalarını sürdürdü.

Altın Yumru filmi ile oyuncu olarak sinemaya geçen İhsan Yüce, Ertem Eğilmez’in yönettiği Senede Bir Gün, Bir Millet Uyanıyor, Sürtüğün Kızı gibi filmlerde oyunculuğunu sürdürdü. Bu arada senaryo yazmaya başlayan İhsan Yüce, Aslıer Film şirketini kurdu, senaristliğini, yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı Hayat Cehennemi adlı filmi yaptı.

1976 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde İşte Hayat filmindeki kompozisyonu ile En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Derya Gülü isimli filmdeki rolüyle En Başarılı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

125’i aşkın filmde oynamış olan İhsan Yüce’nin resim ve heykel çalışmaları da bulunmaktadır. İhsan Yüce’nin şiirlerinin ise çoğu yayımlanmamıştır; en ünlü şiiri Ekmek, Şarap, Sen ve Ben’dir.

İhsan Yüce’nin filmlerinden başlıları şunlar: Ah Güzel İstanbul, Fatihin Fedaisi, Keloğlan, Sindirella Kül Kedisi, Rabia / İlk Kadın Evliya, Salako, Gülşah Küçük Anne, Selvi Boylum Al Yazmalım, Şabanoğlu Şaban, Kibar Feyzo, Şark Bülbülü, Dolap Beygiri, Yılanların Öcü.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir