Gülşen Kutlu Kimdir? Hayatı, Albümleri

1961 yılında Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde dünyaya gelen Gülşen Kutlu, ilk, orta ve lise eğitimini burada gördükten sonra Ankara’ya taşındı. Gülşen Kutlu, 1981’de TRT’nin açtığı ses sanatçısı yetiştirme sınavında başarılı oldu.

Haber Merkezi / Burada bir yıl edebiyat, nazariyat, nota, solfej, repertuar, diksiyon, ses bakımı ve kullanımı ile ilgili dersler alan Gülşen Kutlu, bunların dışında Prof. Dr. Erol Belgin’den fonetik ve ses eğitimi dersleri aldı.

Kutlu, 1982 yılının Ekim ayında TRT’nin kadrolu ses sanatçısı sınavına girerek birincilikle kazandı. Bundan sonra TRT’nin radyo ve TV programlarında yer alarak sanat kariyerini başlatan Gülşen Kutlu, aynı dönemlerde halk konserleri ve albüm çalışmaları da yaptı. Gülşen Kutlu, bu arada Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Gülşen Kutlu, Türkiye’yi THM sanatçısı olarak Almanya, İsviçre, İsveç, Danimarka, Belçika, Yunanistan, Kıbrıs, Arnavutluk, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Ürdün’de temsil eden sanatçı, TRT INT kanalında “Allı Turnam” adlı müzik programında sunucu olarak görev aldı. 1991 yılında evlenen ve bir kız çocuk sahibi olan Gülşen Kutlu, TRT Ankara Radyosu’nda ses sanatçılığı görevini uzun yıllar sürdürdükten sonra 2008’de TRT’den emekli oldu.

Gülşen Kutlu, 1990 yılında “Sultanım” adlı türküyle TRT müzik ödülünü, 27 Mart 1999 Dünya Tiyatrolar Günü’nde Müjdat Gezen sanat ödülünü, 2003 yılı Türk Dil Kurumu özel ödülünü, 2010 yılında Nida Tüfekçi özel ödülünü, 2013 yılında Neşet Ertaş özel ödülünü aldı.

Gülşen Kutlu’nun albümleri: Sebep, Sultanım, Gurbet Ellerinde, Söyle Canan, Dile Geldim, Gelin Eyledim, Bulunur Mu?

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir