Figen Alkaç Kimdir? Hayatı, Eserleri

1970 yılında Ankara’da dünyaya gelen Figen Alkaç, Uludağ Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Aslen Egeli olan öykü yazarı Alkaç’ın ilk öyküleri ve yazıları Kül Öykü, Eylül Öykü, Sonra Edebiyat, E, Sonkişot, Ütopya, Yasak Meyve, Milliyet Sanat, ve Radikal Kitap gibi çeşitli dergilerde yayımlandı.

Bela Davulları adlı öykü kitabı ilk yayımlanan öykü kitabıdır. Yazarın lirik ve çoğu zaman da giderek özneleşen nesnelerle uğraşan dilindeki “Bela Davulları” adlı Yitik Ülke Yayınevi’nce okurlara ulaşan eseri aynı zamanda Naci Girginsoy anısına dördüncüsü düzenlenen KYÖD (Kocaeli Yükseköğrenim Derneği) 2007 Öykü Ödülü’nü “Dokunuşlar” adlı eseriyle İlkay Noylan ile birlikte paylaşmıştır. Yine Yitik Ülke’den yayımlanan içeriğinde 34 yazarın 34 öyküsünü barındıran “Bozcaada Öyküleri” kitabında bir öyküsüyle yer almıştır.

“Sesli Edebiyat – Öyküler Sesleniyor” adı altındaki pek çok önemli yazarın seçilmiş öykülerinden oluşan ve ilk etabında 1840-1951 yılları öykücülerinin yer aldığı 2007’de tamamlanan projenin 1952-1985 yılları öykücülerini kapsayan ikinci etabında, Alkaç’ın Bela Davulları adlı eserindeki “Fenâlığı az yabancı” adlı öyküsü tiyatro sanatçısı Seray Gözler tarafından seslendirildi. Bu proje ile Türk edebiyatı öykücülerinin 150 yıllık serüveninde öne çıkan 200 yazardan birer öykü bir araya getirilerek 40 CD’lik bir külliyat oluşturuldu.

Figen Alkaç’ın eserleri: Bela Davulları (2007)

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir