Emel Akal Kimdir? Hayatı, Eserleri

İnsan ve Toplum, Kadın Çalışmaları, Mustafa Kemal Atatürk kategorilerinde eserler yazan Emel Akal’ın başlıca kitapları, 100. Yılında Ekim Devrimi, Kızıl Feministler, Moskova-Ankara-Londra Üçgeninde İştirakiyuncular Komünistler ve Paşa Hazretleri, Mustafa Kemal İttihat Terakki ve Bolşevizm’dir.

Emel Akal, ilk, orta, lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdi. 1970’li yıllarda aktif sol politikada yer aldı. İlerici Kadınlar Derneği üyesi olarak İstanbul, Diyarbakır, Van, Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun ve Bursa illerinde örgütlenme çalışması yaptı. 1996’da ODTÜ’de sosyoloji yüksek lisansı, 2001’de Ankara Üniversitesi’nde siyaset bilimi doktorası yaptı.

Boğaziçi, Muğla, Bilkent üniversitelerinde Türkiye tarihi üzerine dersler verdi. Birçok makalesinin yanı sıra Kızıl Feministler: Bir Sözlü Tarih Çalışması (İletişim, 2011); Milli Mücadelenin Başlangıcında Mustafa Kemal, İttihat Terakki ve Bolşevizm (İletişim, 2012); Moskova, Londra, Ankara Üçgeninde İştirakiyuncular, Komünistler ve Paşa Hazretleri (İletişim, 2012) adlı kitapları yayımlanmıştır.

Emel Akal’ın Eserleri: 100. Yılında Ekim Devrimi, Kızıl Feministler, Moskova-Ankara-Londra Üçgeninde İştirakiyuncular Komünistler ve Paşa Hazretleri, Mustafa Kemal İttihat Terakki ve Bolşevizm, Trabzon’u Anlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir