Dünyanın En Kötü Kokan Meyvesi! Yine De ‘Meyvelerin Kralı’ Olarak Anılıyor

Dünyada kokusuyla insanı kendine çeken pek çok meyve bulunmakta. Örneğin mango severler mangonun ne kadar olgun olduğunu ve tadının nasıl olacağını koklayarak anlayabilirler, aynı şekilde karpuz ve kavunu da.

Haber Merkezi / Elma olsun, üzüm olsun her meyvenin tadı güzeldir ve kokusu da harikadır.

Ancak aromatik meyveler listesine girmeyi hak etmeyen bir meyve var. Çünkü bu meyve dünyanın en kötü kokan meyvesi. Kötü kokusu nedenliyle birçok ülke de yasaklamıştır. Buna rağmen çok pahalıya satılıyor.

Adı ‘Meyvelerin Kralı’ olan Durian’dan (Duryan) bahsediyoruz. Bu meyve dışarıdan nefesi gibi görünse de içi sarı renkli ve yumuşaktır.

Durian, Güneydoğu Asya’da çok yaygın ve kolayca bulunan bir meyve. Ama kokusu o kadar kötü ki insanlar onu deyim yerindeyse kirli ve terli çoraplara benzetiyor.

Durian, kötü kokusu nedeniyle Malezya, Tayland, Singapur, Hong Kong gibi yerlerde tamamen yasaklanmıştır. Ayrıca bu meyvenin dikenleri de çok tehlikelidir ve yemek isteyen kolayca yaralanabilir.

Neden kötü kokuyor?

Bir araştırmaya göre Durian’da koku üreten 44 farklı türde kimyasal bileşik bulunuyor. Bunlardan 3 tanesi doğal bir maddede ilk defa bulunan bileşiklerdir.

Bilim insanları, bu kokunun herhangi bir bileşikten kaynaklanmadığını, tüm bu bileşiklerin bir araya gelmesinden kaynaklandığını söylemektedirler.

Araştırmacılar, bu meyvenin bal, kavrulmuş soğan, kükürt, karamel, çürük yumurta, çürük lahana ve çürük meyve bileşikleri içerdiğini ve bu nedenle çok kötü koktuğunu belirtmektedirler.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir