Cüneyt Şefik Ölçer Kimdir? Hayatı, Eserleri

1 Mart 1925 yılında Ankara’da dünyaya gelen Cüneyt Şefik Ölçer, 31 Ocak 1990 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. İlkokulu Ankara’da tamamladı. 1942’de Yüksek Mühendis Mektebi’ne girdi.

1948 senesinde ise İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdi. Ardından Karayolları Genel Müdürlüğünde dokuz yıl görev yaptı. Mesleğinde staj yapıp uzmanlaşmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildikten sonra Türkiye’ye döndüğünde müteahhitlik yaptı.

Müteahhitliğin ardından Bursa Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, İller Bankası Planlama Daire Başkanlığı, Türkiye İş Bankası İnşaat Emlak İstanbul Müdür Yardımcılığı pozisyonlarında bulunmuştur. 1976 senesinde emekli olan Ölçer 1980 senesinde Kültür Bakanlığında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü olarak görev almıştır.

Nümismatiğe olan ilgisi kağıt para ve sikke koleksiyonu yaparak başladı. 1962 yılından itibaren birçok ülkede Osmanlı paraları üzerinde çalışmalar yapmıştır. Türk Nümismatik Derneği Başkanlığı yapmıştır.

Cüneyt Şefik Ölçer’in eserleri: Son Altı Padişah Zamanında İstanbul’da Basılmış Gümüş Paralar, Yıldırım Bayezid’in Oğullarına Ait Akçe ve Mangırlar, Sultan II. Mahmud Devri Osmanlı Madeni Paraları, Sovyet Rusya Müzelerinde Nadir Osmanlı Paraları,

Nakışlı Osmanlı Mangırları, Sultan Abdülmecid Devri Osmanlı Madeni Paraları, Sultan Abdülaziz Devri Osmanlı Madeni Paraları, Karamanoğulları Beyliği Madeni Paraları, 50 Yılın Türk Kâğıt Paraları.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir