Cemile Cevher Çiçek Kimdir? Hayatı, Albümleri

1926 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde dünyaya gelen Cemile Cevher Çiçek, 26 Şubat 2010 yılında İstanbul Şile’deki evinde hayatını kaybetti. Evinin bulunduğu sokağa adı verildi.

1946 yılında İstanbul’a yerleşen Cemile Cevher Çiçek, 1950 yılından itibaren Sadettin Kaynak’ın tavsiyesi üzerine Hasan Sözeri’nin yönettiği Karadeniz’den Sesler Topluluğunda, İstanbul Radyosu’nda göreve başladı. Muzaffer Sarısözen sayesinde de Yurttan Sesler Topluluğu’nda yıllarca çalışmalarını sürdüren Cemile Cevher Çiçek, 1979 yılında emekliye ayrıldı.

Cemile Cevher Çiçek, bilhassa seslendirdiği Karadeniz Bölgesi Türküleri ve horon havaları ile tanındı. Cemile Cevher Çiçek, gerek radyo yayınları, gerek doldurduğu plak ve kasetler ve gerekse de yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle pek çok türkünün, ülke genelinde yayılıp sevilmesini sağladı.

Cemile Cevher Çiçek, ses sanatçılığı yanında, Türkiye’nin çeşitli yörelerinden yaptığı derlemelerle TRT Türk Halk Müziği Repertuvarına ‘Derleyici’ ve ‘Notalayıcı’ sıfatlarıyla onlarca türkü kazandırdı ve bunları seslendirdi.

“Haydar Haydar” adlı bir 45’liği bulunan Cemile Cevher Çiçek’in derlediği bazı türküler: İşte Geldim Ekim Büküm, Oynayın Kız Oynayın, Sen Bu Yaylaları Yaylayamazsın, Hasta Oldum Derdine, Dirvana Vurdim Uçti, Divane Aşık Gibi Dolaşırım Yollarda, Terazi Tartayurum,

Akayı Daşlı Dere, Ben Geçiye Gidemem, Bu Gece Rüya Gördüm, Rize Evlerinin Önünde Kara Üzüm Asması, Karardı Karadeniz, Gökte Yıldız Ay Mısın, Gurbet Elde Yadellerin Derdini, Haldozun Portakalı, Hayde Hayde Gidelim, Maçkanın Yolu Taşlık, Peştamal Tezgahına, Karadeniz Püsküllüdür Püsküllü, Sabahtan Kalkar Kızlar.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir