Cahide Birgül Sesveren Kimdir? Hayatı, Eserleri

9 Nisan 1956 yılında Ankara’da dünyaya gelen Cahide Birgül Sesveren, 1 Aralık 2009 yılında yine Ankara’da vefat etti. İlköğrenimini Erzurum’da tamamlayan Cahide Birgül Sesveren Ortaöğrenimini ise Ankara’da bitirdi.

Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi’nden mezun oldu. On beş yıl boyunca mimar olarak vazifesini Ankara’da yaptı. 1999 yılında emekliye ayrıldı ve TRT Ankara Radyosu’nda çalışmaya başladı. TRT Ankara Radyosu’nda Radyo Tiyatrosu ve Arkası Yarınlar adlı yazılar yazdı. Cahide Birgül, Ankara Radyosu’nda yirmiye yakın radyo oyunu yayınladı.

TRT İstanbul Televizyonuna da gönderilmek üzere çok sayıda metin yazdı. Kaplumbağa Sever misiniz adlı radyo tiyatrosunu Avrupa Sesi Radyosu’na Türkiye’yi temsilen gönderdi. Kadın Eserleri Kütüphanesi tarafından düzenlenen “Ana-Kız” temalı oyun yarışmasında Biblolar adındaki oyunuyla bir ödül aldı. Fotoğraflar adlı eserine, Nedim Saban’ın düzenlediği sanat çalışmasında yer verdi. Aynı zamanda bu eser, Uluslararası Yeni Tiyatro Yazarları yarışmasında yarı finale kalmaya hak kazandı.

Fotoğraflar, Biblolar dışında Düşlerin İçinden adlı bir tiyatro oyunu da yazdı. Cahide Birgül hemen hemen tüm yazılarını özellikle de deneme türündeki yazılarını Radikal gazetesi ve Pazartesi dergisinde yayımladı. Cahide Birgül, Emin Bey Pansiyonu adlı eseriyle Devlet Tiyatroları’nın tertip ettiği yarışmada üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Çağdaş edebiyatımızda mensur tarzdaki eserleriyle yer edinen Cahide Birgül Sesveren, Gölgeler Çekildiğinde, Geceye Uyananlar, Ah Beni Öldürür müsün adlı romanlar yazdı. Yazarlığın temelini oluştururken daha önce yazdığı tiyatro oyunlarından ödünçlemeler yaptı. Gerçeklik unsurundan çok kurgu üzerine kurulu olan romanlarında hayal gücünü esas aldı.

Daha önce bilinmeyen, tanınmayan ve tecrübe edilmemiş dünyalara sahihlik görüntüsü vererek anlatmayı tercih etti. Dünya edebiyatına polisiye roman türündeki romanlarıyla yön veren Patricia Highsmith ve George Simeon’dan etkilendi. Romanlarında gizem ve merak unsurunu eserin sonuna kadar koruyan yazar, karakterlerin iç dünyalarını yansıtırken psikolojik çözümlemelerden sıklıkla faydalandı.

Polisiye roman türüne çok yakın bir tarzda romanlarını yazan yazar, vaka örgülerini karmaşık ve anlaşılması zor bir yapıda kurguladı. Gerilim unsuruna bağlı kalarak romanlarını kaleme alan Cahide Birgül, yalnızlık, aşk, aile içi çatışma, bunalım, huzursuzluk, tekbaşınalık ve insani ilişkilerdeki bozulma, yozlaşma, yabancılaşma gibi temalara yer verdi. Tematik yönelimini her üç romanda da aynı çizgide tutan yazar, bu temaları suç ve suçlu ilişkisini esas alarak yansıttı.

Karakterlerini yaratırken iyi-kötü ekseninde kesin şablonlar çizmedi. Romanlarının sonuna kadar karakterlerin rollerini sürekli olarak değiştiren yazar, çoğu zaman karakterlerini iç sesleriyle konuşturma yoluna başvurdu. Cahide Birgül, üç romanı dışında Talat Halman Kitabı/Aklın Yolu Bindir isimli nehir söyleşi tarzında başka bir eserde kaleme aldı.

Cahide Birgül Sesveren’in eserleri:

Gölgeler Çekildiğinde (Roman 1998), Geceye Uyananlar (Roman 2000), Talat Halman Kitabı/Aklın Yolu Bindir (Derleme 2003), Ah Beni Öldürür müsün (Roman 2004).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir