Brezilya’da Tropikal Kasırga: 36 Kişi Hayatını Kaybetti

Brezilya’nın güney bölgesinde etkili olan tropikal kasırgada 36 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Kasırgada, 1650 kişinin evsiz kaldığı ve 3 bini aşkın kişinin de geçici olarak güvenli yerlere gittiği duyuruldu.

Brezilya’da şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda yılbaşından bu yana çok sayıda kişi hayatını kaybederken binlerce kişi de evsiz kaldı.

Brezilya’nın güney bölgesinde hafta sonundan bu yana etkili olan tropikal kasırgada ölü sayısı artıyor.

Rio Grande do Sul Bölge Valisi Eduardo Leite, düzenlediği basın toplantısında, tropikal kasırganın yol açtığı heyelan ve sellerde hayatını kaybedenlerin sayısının 28’e çıktığını açıkladı, “Görülmemiş iklimsel bir felaketle boğuşuyoruz” dedi.

Leite, arama kurtarma çalışmalarının Pardo Nehri Vadisi’nde yoğunlaştığını belirterek, ölü sayısının artma olasılığının bulunduğunu söyledi.

Reuters ise bu sabahki haberinde, kasırgada 36 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.

Yetkililer, Rio Grande do Sul bölgesinde 67 kasabanın şiddetli fırtına ve sellerden etkilendiğini, 1650 kişinin evsiz kaldığını ve 3 bini aşkın kişinin de geçici olarak güvenli yerlere gittiğini duyurdu.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, kasırga sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunarak, “Halka yardım etmek için her türlü gayreti göstereceğiz” demişti.

Brezilya’da şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda yılbaşından bu yana çok sayıda kişi hayatını kaybederken binlerce kişi de evsiz kaldı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir