BOTAŞ Açıkladı: Sanayide Kullanılan Doğalgaza İndirim

BOTAŞ, sanayide kullanılan doğal gazda, dünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 52 ile yüzde 63 arasında; elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gazda da yüzde 51 oranında indirim yapıldığını duyurdu.

Haber Merkezi / Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), sanayide kullanılan doğalgaza 1 Mayıs 2023 tarihi itibariyle indirim yapıldığını duyurdu.

Buna göre, sanayide kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 52,43 ile yüzde 63,63 oranlarında indirim yapıldı. Elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında ise yüzde 51,52 oranında indirim yapıldı.

BOTAŞ’ın açıklaması şöyle:

“Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.

Bu kapsamda, 1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren geçerli olan doğal gaz toptan satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Diğer taraftan 2022 Ekim ayı esas alındığında, sanayide kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında 1 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla yüzde 52,43 ile yüzde 63,63 oranlarında, elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında ise yüzde 51,52 oranında indirim yapılmıştır.

Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda Ukrayna ve Macaristan’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir