Birleşmiş Milletler: Mali’de 200 Bin Çocuk Açlıktan Ölebilir

Batı Afrika’da yer alan Mali’ye gerekli yardımların ulaştırılmaması halinde 2023 yılı sonuna kadar 200 bin çocuk açlıktan ölebileceği uyarısı yapıldı. Durumun ciddiyetine rağmen ülkeye yönelik yardım fonlarının çok düşük düzeyde olduğunun da altı çizildi.

Mali nüfusunun yaklaşık çeyreğinin gıda güvensizliğiyle mücadele ettiğine dikkat çekilirken, aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 2 bin 500 kişinin Menaka bölgesinde açlık tehlikesi altında olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) konuya ilişkin ortak açıklama yayımladı.

Açıklamada süregelen çatışmalar, yerinden edilmeler ve kısıtlı insani yardım ulaşımı nedeniyle 5 yaş altı yaklaşık 1 milyon çocuğun yıl sonuna kadar akut beslenme yetersizliğine itilebileceği ifade edildi.

Mali nüfusunun yaklaşık çeyreğinin gıda güvensizliğiyle mücadele ettiğine dikkat çekilen açıklamada, aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 2 bin 500 kişinin Menaka bölgesinde açlık tehlikesi altında olduğu kaydedildi.

Açıklamada, dünyada birçok sorunun bulunduğu bir dönemde “kimin kurtarılacağını seçme hakkı” bulunmadığına dikkati çekilirken, Mali’deki insani krize hızlı bir şekilde çözüm bulunmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

“Mali’ye gerekli yardımların ulaştırılmaması halinde 2023 sonuna kadar 200 bin çocuk açlıktan ölebilir.” uyarısı yapılan açıklamada, durumun ciddiyetine rağmen ülkeye yönelik yardım fonlarının çok düşük düzeyde olduğunun altı çizildi.

Resmi adıyla Mali Cumhuriyeti, Batı Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülkelerdendir 1.240.000 km²’lik yüz ölçümüyle Afrika’nın sekizinci büyük ülkesi Mali’nin Başkenti Bamako’dur.

Mali sekiz bölgeye ayrılmıştır, kuzey sınırları Sahra’nın derinliklerine kadar uzanır. Ülkenin güney bölümü Nijer ve Sénégal nehirlerinin geçtiği Sudan Savanı’ndadır ve nüfusun çoğunluğu bu bölümde yaşar.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir