Bengi Semerci Kimdir? Hayatı, Eserleri

1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bengi Semerci’nin Anne – Baba Kitaplığı, Çocuk ve Gençlik, Çocuk Bakımı ve Ebeveynlik kategorilerinde eserleri bulunmaktadır. İngilizce bilen Bengi Semerci evli ve bir çocuk annesidir.

Bengi Semerci, ilk, orta ve lise eğitimini babasının görevi nedeniyle çeşitli illerde yaptı. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Zorunlu hizmetin ardından erişkin psikiyatrisi uzmanlığı eğitimi aldı. Erişkin Psikiyatrisi uzmanlığını aldıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk ve Ergen psikiyatrisi uzmanlık eğitimini tamamladı, Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti.

1998 yılında Doçent, 2005 yılında profesör oldu. Prof. Dr. Bengi Semerci 2000 yılında Ankara’dan ayrılarak, çalışmalarına İstanbul’da devam etti. Serbest hekimliğin yanı sıra, 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı’nı kurarak, 2004-2009 yılları arasında anabilim dalı başkanlığı yaptı ve 2011 yılına kadar Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine devam etti.

Ayrıca, 2002-2004 yılları arasında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde lisans, 2007-2008 öğretim yılında Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans  ve 2014-2017 yılları arasında  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde psikoloji dersleri verdi. 2012-2020 tarihleri arasında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra serbest hekimlik, aile ve kurum eğitimleri, kurumsal danışmanlık da yapan Dr. Semerci 2007 yılında Bengi Semerci Enstitüsü’nü kurarak, yürüttüğü eğitim çalışmalarını tek çatı altında topladı. Hekim olarak çocuk, genç ve erişkin hastalarını tedavi ve takip etmenin dışında, verdiği eğitimleri, bireysel ve kurumsal danışmanlığını, kitap ve diğer yazı çalışmaları ile sosyal sorumluluk projelerini Bengi Semerci Enstitüsü’nde sürdürmektedir.

Halk eğitimleri çalışmaları kapsamında 2006 yılında her Pazar, saat 11.00’de ATV’de Hadi Paylaşalım, 2008’de her Pazar saat 11:00’de TRT1’de Yaşam Sohbetleri adlı psikiyatri programını, 2010 yılında Habertürk TV kanalında, Prof. Dr. Kemal Sayar ile birlikte Psiko-Analiz adlı programları hazırlayıp sundu. Prof. Semerci, sosyal projelerde aktif olarak yer almakta, özellikle koruma altındaki yuva çocukları, sokak çocukları, suça sürüklenen çocuklar, ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları, mülteciler, aile içi şiddet, aile yapısı ve sorunlara ilişkin projelerde gönüllü çalışmalarını, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde sürdürmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda bu konulara ilişkin 2011 yılında Bakan Danışmanlığı yapmıştır. Ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları ile ilgili yaptığı çalışma ile Avrupa’da ödül kazanmıştır. Filmlerle ve tartışmalarla adalete ulaşamayanların sesi olmayı amaçlayan “Adalet” temalı Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin 2011 yılından beri düzenleme komitesinde olup, film festivalinin direktörlüğünü sürdürmektedir. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi ve Çocuk ve Ergen Psikofarmakoloji Sempozyumunun düzenleme kurulunda görev alarak 2012-2017 arasında kongre eş başkanı olarak görev yapmıştır. 2005-2015 arasında İstanbul Çocukları Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalışmış ve mütevelli heyeti üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Prof. Semerci, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, , Nöropsikiyatri Derneği, Politik Psikiyatri  Derneği, Psikofarmakoloji Derneği, Dünya DEHB Federasyonu, APSARD, AACAP ve APA  üyesidir. 2006-2011 yılları arasında Ulusal Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Semerci, ayrıca Dünya Psikiyatri Birliği (WPA) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Çalışma Birimi, Avrupa Erişkin DEHB Network, Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birliği (AACAP) medya komitesinde çalışmakta ve 2016 yılından beri Türkiye Psikiyatri Derneği Erişkin DEHB Çalışma Birimi Koordinatörlüğünü sürdürmektedir. Journal Attention Deficit dergisinin editorial board’unda görev almakta, birçok bilimsel derginin danışma kurulunda bulunmaktadır.

Ana çalışma alanları; Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi alanında DEHB, Tik Bozuklukları, Tourette Sendromu, Anksiyete Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Otizm ve Depresyondur. Erişkin Psikiyatrisi alanında ise özellikle erişkin dönem DEHB, Depresyon ve Anksiyete Bozuklukları ile çalışmaktadır. Prof. Semerci’nin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu başta olmak üzere yurtdışı ve yurtiçinde yayınlanmış bilimsel makalelerinin yanı sıra çeşitli dergilerde yayınlanmış yazıları bulunmaktadır.

Hacettepe AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi müdür yardımcılığı yaptığı 1997-2000 yılları arasında gençler için cinsel sağlık ve AIDS eğitimleri vermiş olan Semerci bu çerçevede AIDS eğitim kitaplarında çeşitli bölümlerin yazarlığını yapmıştır. Prof. Dr. Bengi Semerci Sabah Gazetesi Cumartesi ekinde (2005-2017), Kariyer (2014-2017) köşe yazarlığı yapmıştır ve Elegans dergisinde köşe yazarlığına devam etmektedir.

Ayrıca Alfa Yayınları’ndan çıkmış, Duyguların Şifresi, Birlikte Büyütelim (Çocuk Ruh Sağlığı), Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (Bebeklikten Erişkinliğe, Prof. Dr. Atilla Turgay ile birlikte), Artık Büyüdüm (Ergen Ruh Sağlığı, Aileler ve ergenler için), Hedef: Başarı, Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım ve Merkez Kitaplar’dan çıkan Sınav Stresi ve Başa Çıkma Yolları (Her sunum bir sınavdır) kitapları ile Yeşil Dinazor Yayınlarından 06-12 yaş çocukları için çıkan Duygularım ve Davranışlarım serisinden on iki kitabı, mesleki eğitim kitaplarında yazılmış kitap bölümleri bulunmaktadır.

(Kaynak: bengisemerci.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir