Belkıs Dişbudak Kimdir? Hayatı, Eserleri

1938 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Belkıs Dişbudak’ın babası, tanınmış Osmanlı ansiklopedi ve sözlük yazarı Şemsettin Sami’nin oğlu mühendis İskender Sami Bey’dir. Babasını henüz bir yaşına varmadan kaybetti.

6 yaşında iken okuma-yazmaya başlayan Belkıs Dişbudak, devlet okullarının yaşının küçük olması nedeniyle onu almamasının üzerine eğitimine ilk olarak Yeni Kolej olarak adlandırılan Sıraselviler’de bir okulda başladı.

Öğrenimine Atatürk Kız Lisesi’nde devam etti. Lisedeki son yılında AFS bursuyla bir yıl ABD’de öğrenim gördü Türkiye’ye döndüğünde eğitimine İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde devam etti.

İş hayatına iş makineleri satışı yapan bir şirkette ve tarım ilaçları üreten bir firmada çalışarak başladı.[5] Yedi yıllık iş deneyiminden sonra konferans çevirmenliği kursuna devam ederek çevirmen oldu. 1968 yılından itibaren kitap çevirmenliği ve simultane tercümanlık yapmaktadır.

Verdiği röportajlarda kitap çevirmeni olmanın onun için çok keyifli bir iş olduğundan söyleyen Belkıs Dişbudak,[kaynak belirtilmeli] çeviri yaparken tıpkı kitap yazarının o anki ruh halini taklit etmekte olduğunu ifade etmektedir.

Belkıs Dişbudak’ın katkıda bulunduğu bazı eserler: Gazap Üzümleri, Atlas Silkindi, Sapık, Hayatın Kaynağı, İnci, Nöbet, Yükselen Güneş, Katya’nın Yazı, Parfümün Dansı, İçindeki Devi Uyandır, Yükselen Güneş, Yabancılar, Al Midilli, Fareler ve insanlar.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir