Bağırsak Sağlığı Cinsel İstek Ve Performansı Etkileyebilir

Bağırsak sağlığı, bağırsaktaki bakteri, maya ve virüslerin bileşimini ifade eder. “Bağırsak mikrobiyomu” veya “bağırsak florası” olarak bilinen bu durumun, sekse olan ilgiye ve genel cinsel tatmine katkıda bulunan birçok faktör üzerinde etkisi olabilir.

Haber Merkezi / Bağırsak mikrobiyomun cinsel yaşamı nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Vücuttaki mutluluk hormonu olan serotoninin çoğunluğu (yaklaşık yüzde 95’i) bağırsakta üretilir. Bağırsak yeterince sağlıklı değilse, en üst seviyede serotonin üretemeyebilir. Sağlık uzmanları, düşük serotonin düzeyinin düşük cinsel dürtülerle ilişkili olduğunu ifade ediyorlar.

Serotonin ayrıca cinsel organların çeşitli bölgelerinde de bulunur. Bazı araştırmalar, serotonin seviyesi düştüğünde, cinselliğe olan ilginin de azaldığını öne sürüyor.

Bağırsak bulunan bakteriler, vücudun enerji üretimi için gerekli olan B vitaminlerini oluşturmaya yardımcı olur. Vücuttaki B vitamini seviyesinin eksikliği, daha az enerji üretimi ile sonuçlanabilir. Bu durum, cinsel ilişki için yorgun hissetmeye neden olabilir.

Ayrıca, bazı bağırsak bakterileri, kan şekeri düzenlemesinden sorumlu diğer hücrelerle iletişim kurar. Bağırsaktaki bozulma kan şekeri seviyesini de düşürebilir. Bu, cinsel performansı etkileyebilecek kalıcı enerji düşüşlerine yol açabilir.

Sağlıksız bağırsak mikrobiyomu bağırsak iltihabına yol açabilir. Bu, libidoyu etkileyebilecek serotonin salgılanmasını etkileyebilir.

Hazımsızlıktan kaynaklanan ağrı ve rahatsızlık cinsel yaşamı etkileyebilir. Kabızlık, ishal, mide krampları ve şişkinliğe neden olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi bağırsak sorunları, cinsel yaşam etkileme potansiyeline sahiptir.

Not: Sunulan bilgilerin amacı herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek değildir. Tüm bilgiler yalnızca genel bilginize yöneliktir, tıbbi tavsiye veya belirli tıbbi durumların tedavisinin yerine geçmez. Uygulamadan önce bu bilgileri doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir