Aytekin Akkaya Kimdir? Hayatı, Filmografisi

2 Şubat 1945 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Aytekin Akkaya, 1964 yılında Erzurum’da çekilen bir filmin başrol oyuncusu yapımcı firmayla anlaşamayıp daha işin başında seti terk edince, yönetmen tarafından keşfedildi ve art arda iki filmde önemli roller üstlendi.

Aktörlüğünü ilerletmek için İstanbul’a gelen Aytekin Akkaya, İngiliz yönetmen Peter Collinson’un 1969 yılında büyük bölümünü Türkiye’de çektiği Paralı Askerler filminin Şan Tiyatrosu’ndaki yardımcı oyuncu seçmelerine katıldı ve başarılı oldu.

Charles Bronson ve Tony Curtis ile birlikte Ürgüp’ten başlayıp İstanbul’da sonlanan yaklaşık dört aylık bir çekim tecrübesi yaşayan Aytekin Akkaya bu filmde Bronson ve Curtis’in fedailerinden birini oynadı. Aynı yıl Malkoçoğlu Cem Sultan filminde oynayan Aytekin Akkaya, asıl ününe Cüneyt Arkın ile birlikte oynadıkları Dünyayı Kurtaran Adam filmiyle kavuştu.

1983 yılında İtalyan yapımı “Yor” ve “İlahların Hazinesi” adlı iki yabancı filmde de görev alan Aytekin Akkaya’ya İngilizce öğrenmesi şartıyla ünlü yönetmen Anthony M. Dawson’dan Hollywood filmlerinde oynama teklifi geldi. Yeteri kadar İngilizce öğrenemediği için bu teklifi kabul edemeyen Aytekin Akkaya, oyunculuk dışında senaryo yazarlığı ve yönetmenlikte yaptı.

70’in üzerinde yapımda rol alan Aytekin Akkaya’nın bilinen filmleri şunlardır: Malkoçoğlu Cem Sultan, Hakanlar Çarpışıyor, Dünyayı Kurtaran Adam, Kader Bize Düşman mı?, İslamiyetin Doğuşu, Yıldırım Han ve Emir Sultan, Şampiyon Dedem.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir